לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תולדות מלחמת העצמאות (ספר)"

מ
הכרך השלישי סוקר את תחילת הלחימה בארץ ישראל לאחר ה"יריות הראשונות". הנושא המרכזי של הכרך הוא פלישת הערבים מהמדינות השכנות לעזרת התושבים הערבים בארץ. לערביי הארץ יש שני מנהיגים המנהלים את המערכה נגד היישוב היהודי: המופתי של ירושלים, חאג' [[אמין אל-חוסייני]] ו-[[פאוזי קאוקג'י]], מפקד [[צבא ההצלה]].
 
אמין אל-חוסייני בתוקף מעמדו גיבש סביבו את הנהגת [[הוועד הערבי העליון]] ולמעשה היה אמור לעמוד בראש המערכה. לעומת , פאוזי קאוקג'י, הועמד על ידי [[הליגה הערבית]] בראש צבא ההצלה, כח של מתנדבים ערבים [[עיראק|עיראקים]], [[סוריה|סורים]] ו[[דרוזים]], שהוקם בסוריה כדי לסייע לערביי ארץ ישראל במלחמתם ביישוב היהודי. בעצם מינוי קאוקג'י כמפקד צבא ההצלה היה משום קריאת תִּגָּר של ממשלות ערב על מנהיגותו של המופתי.
 
התקופה הנסקרת בכרך זה היא: מיום 15 בינואר 1948, כאשר הטייס [[עזר ויצמן]], יחד עם ארבעה טייסים אחרים, הטיל אספקה לגוש עציון ועד ליום 1 באפריל 1948 כאשר חיילים בריטים ירו לעבר בתי היהודים ב[[הרובע היהודי|רובע היהודי]] ב[[העיר העתיקה|עיר העתיקה]] של ירושלים. במשך כל התקופה נמשכת "מלחמת הדרכים" לירושלים וליישובי הדרום בעיר. מפורטת המערכה על [[טירת צבי]] שסיכומה היה "הרושם על הסביבה, גם על היהודים וגם על הערבים - כביר". לתקופה זו כוללים מפתחות הספר: 800 שמות אישים, 500 שמות מקומות, 900 נושאים ו-1,100 מקורות מידע.