הבדלים בין גרסאות בדף "דמוקרטיה ליברלית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שנות ה-90 של המאה ה-20
מ (קישורים פנימיים)
(שנות ה-90 של המאה ה-20)
ניסוח מודרני יותר משמיע [[קלוד אקה]]: "לא במפתיע נדחתה הדמוקרטיה והוחלפה בדמוקרטיה הליברלית. הדמוקרטיה הליברלית דומה לדמוקרטיה, אך שונה ממנה. במקום הקולקטיב מתמקדת הדמוקרטיה הליברלית ביחיד. היא מחליפה את הממשלה על ידי העם בממשלה בהסכמת העם. במקום ריבונות העם היא מציעה את ריבונות החוק. במקום להדגיש את האוניברסליות היא מדגישה את השוני. וחשוב מכל הדמוקרטיה הליברלית לחלוטין כופרת ברעיון של הכוח לעם."{{הערה|שם=הערה_א|1=Claude Ake, "Dangerous Liasions: The Interface of Globaliztion and Democracy" in: '''Democracy's Victory and Crisis''', ed. Alex Hadenius, Cambridge University Press, 1997, 282}}
 
מדען המדינה ה[[ארגנטינה|ארגנטיני]], [[גיירמו או'דונל]], הגה את המושג [[דמוקרטיה נציגית]] - "Delegative Democracy" כמונח המתאר את המשטרים הלטינו-אמריקאים הנאו-ליברלים של [[שנות ה-90 של המאה ה-20|שנות ה-90]]. המונח מגדיר את נבחרי העם לא כנציגיו, המבטאים את רצונו, אלא כשליחיו, כלומר שההמון מסמיך אותם בבחירתם לנהוג לפי הבנתם. ובכך מרחיק את הדמוקרטיה הליברלית בצורתה זו עוד צעד אחד מעבר לרעיון הדמוקרטי הבסיסי של ביטוי רצון העם.
 
כיום, עם התקדמות אמצעי התקשורת האלקטרונית, ישנם רבים הרואים בדמוקרטיה הישירה, שבעבר נראתה כבלתי אפשרית, משום חלופה ראויה ואפשרית לדמוקרטיה הייצוגית, ובסופו של דבר לדמוקרטיה הליברלית. מולם יש הטוענים כי המצביע האלקטרוני, המבודד, הספון בביתו, נתון למניפולציות, ובסופו של דבר הצבעתו אינה פעילות דמוקרטית אלא באופן פורמלי, שכן לא משתמעת ממנה השתתפות של ממש בהליך דמוקרטי, הכולל יותר מהקשה על מקלדת. מכל מקום, עלייתה של תקשורת המחשבים והתקשורת האלקטרונית הביאה לפריחה מחודשת של הגישות הישירות וההשתתפותיות, וליצירת גישה חדשה המכונה - E Democracy - [[דמוקרטיה אלקטרונית]].

תפריט ניווט