לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שומר (מקצוע)"

נוספו 2 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
מ (בוט החלפות: \1שישה)
בישראל למודת ה[[פיגוע]]ים נעשה שימוש נרחב בשומרים, בפרט בתקופות של מתח ביטחוני, כגון תקופת [[האינתיפאדה השנייה]]. שומרים מוצבים בכניסה למוסדות לימוד, ל[[בית חולים]], לחנויות, ל[[חניון|מרתפי חניה]], למוסדות ציבור, לבנייני משרדים ועוד.
 
רבים מהשומרים מועסקים באמצעות חברות שמירה, המציבות את השומרים אצל מזמיני השירות מהן. פעולתן של חברות אלה מוסדרת ב[[חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה]], המחייב קבלת רישיון להקמת חברה כזו. במתן הרישיון עוסקת ועדה הפועלת במסגרת [[משרד המשפטים]].{{הערה|[http://index.justice.gov.il/Units/HokrimPratim/Pages/Odot.aspx המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה], באתר של [[משרד המשפטים]]}} תנאי העסקתם של שומרים המועסקים בדרך זו מוסדרים ב[[צו הרחבה|צווי הרחבה]]{{הערה|[http://www.moital.gov.il/NR/exeres/4544D0D7-FCA9-46FC-BE26-20DB6469315E.htm צווי הרחבה בענף השמירה], באתר של [[משרד הכלכלה]]}}, ובחוק אשר קבע כי בדרך כלל שומר זכאי לעבוד מתוך עמדה ולקבל גישה למים וחשמל{{הערה|[http://www.glima.info/law_book/2628.pdf חוק הזכות לעבודה בישיבה (תיקון מס' 3), התשע"ז - 2017, שפורסם בס"ח 2628, התשע"ז, 3.4.2017, עמ' 596, שתחילתו ברובה נקבעה לששהלשישה חודשים מיום פרסומו].}}. פיקוח מוגבר על הציות לצווים אלה, לחוק הנ"ל, וליתר דיני העבודה החלים על השומרים, המחייב לא רק את קבלן השמירה אלא גם את מזמין השירות, נקבע ב[[חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה]].
 
כדי לעבוד כשומר חמוש יש לקבל רישיון מ[[המשרד לביטחון הפנים]].{{הערה|[http://mops.gov.il/Fire_Arms/OrganizationLicense/FiremenHoldOrg/Pages/ArmedSecurityGuardLicense.aspx הליך קבלת רישיון מאבטח (שומר) חמוש], באתר [[המשרד לביטחון הפנים]]}}