לדלג לתוכן

הבטחת איכות – הבדלי גרסאות

הוסרו 3 בתים ,  לפני 5 שנים
(הגהה קלה)
(←‏הגדרה: הגהה)
 
==הגדרה==
מרבים לבלבל בין המושג "הבטחת איכות" או לבין המושג "[[בקרת איכות]]", אך לאמיתו של דבר אין מדובר בביטויים נרדפים:
 
הבטחת האיכות (מלשון "להבטיח") מטפלת בנושאים: ביקורת, פיקוח, אימות (Validation) בדיקות, ועוד. הבטחת האיכות מגדירה איפוא את דרישות האיכות במחזור החיים של מוצר או שירות לאורך כל שלביו. [[ניהול מחזור חיי מוצר |מחזור החיים של מוצר]] מורכב מאוסף של שלבים, כאשר מחזור חיים אופייני של מוצר כולל: אפיון הצרכים, ניתוח, תכנון, הקמת המערכת, בדיקות, הפצה, הטמעה וכו'. בתעשיות השונות מקובל מגוון רחב של סוגי מחזורי חיים המותאמים למוצר. כל שלב במחזור החיים, מוגדר באמצעות מאפיינים (פרמטרים) כגון: קלט (Inputs), תוצרים (Products), [[מדד|מדדי]] כניסה, מדדי הצלחה (בסיום השלב), אחראי, מבצע(ים), מאשר, תשתית נדרשת לביצוע, תשתית נדרשת לבדיקות, תיאור התהליך הנדרש למימוש השלב וזאת, כתלות במורכבות התהליך/השירות ו/או בדרישות הלקוח ו/או בדרישות [[תקן|התקן]], שעל פיו מבוצעות פעולות השלב.
לפני המיכון וחלוקת העבודה שהביאה [[המהפכה התעשייתית]], פועל ייצור היה אמור לבקר את איכות עבודתו וזה היה חלק מגאוותו המקצועית.
 
המהפכה התעשייתית הולידה שיטות, בהן קבוצה גדולה של אנשים, אשר ביצעו עבודה דומה, קובצו יחד תחת ניהולו של מנהל עבודה, שתפקידו כלל בקרה על איכות העבודה.
 
עם [[מלחמת העולם הראשונה]], נולדה השיטה של [[פס ייצור|פסי ייצור]] המוניים במפעלים. עם התפתחות זו ועם האפשרות שניתנה לפועלי הייצור להרוויח יותר ככל שתפוקתם גדלה (להלן: "[[שכר עידוד|פרמיה]]"), נוצרה בעיית הצטברות חלקים פגומים ופסולים. הפתרון שנמצא היה יצירת תפקיד חדש של מבקרי איכות, שיועדו באופן בלעדי למיין את החלקים ולסלק את הפגומים לפני שהגיעו לשלב העיבוד הבא וכך הלאה עד למוצר הסופי. זאת נעשה בעקבות העלאת המודעות בנושא עלויות הייצור הגבוהות, הכרוכות במציאת החלקים הפגמים וסילוקם.
משתמש אלמוני