לדלג לתוכן

גריז (מחזמר) – הבדלי גרסאות

נוספו 321 בתים ,  לפני 4 שנים
עריכת התוספת
(עריכת התוספת)
 
==הפקה==
====בברודוויי====
"גריז" בוצע לראשונה בשנת 1971 בתיאטרון קינגסטון ב[[שיקגו]], הממוקם ב[[אסם]] ישן. צמד מפיקים ראו את ההצגה וחתמו עם היוצרים על עסקה כדי להעלות אותו מחדש ב[[אוף ברודוויי]]. הוא עלה שם ב-[[1972]] וכעבור זמן קצר עבר ל[[תיאטראות ברודוויי|ברודוויי]], זכה להצלחה כבירה ועד להורדתו ב-[[1980]], רץ 3,388 הופעות, מספר הפעמים הרב ביותר בהיסטוריה של ברודוויי עד אז (את השיא שבר לאחר מספר שנים המחזמר "[[שורת המקהלה]]"). את התפקיד הראשי של דני זוקו שיחק [[בארי בוסטוויק]], ועם צוות השחקנים נמנו עם השנים [[פיטר גלאגר]], [[פטריק סוויזי]], [[ג'ון טרבולטה]] ו[[טריט ויליאמס]]. [[ריצ'רד גיר]] כיכב כדני זוקו בהפקה הלונדונית המצליחה ב[[וסט אנד]] ב-[[1973]]. המחזמר זכה ב-1978 לגרסה קולנועית שוברת קופות, וחודש בהצלחה בברודוויי ב-[[1994]] וב-[[2007]]. כמו כן הוא הוצג במקומות רבים בעולם בהפקות גדולות ונוצצות ובקבוצות חובבים, כולל בבתי ספר רבים. ב[[ישראל]] הוא עלה בשנת [[1995]] בכיכובם של [[אקי אבני]] ו[[אביטל פסטרנק]] וכן שלוש פעמים ב[[בית צבי]], ב-2006 פורסם כי יעלה המחזמר כש[[נינט טייב]] ו[[יהודה לוי]] ישחקו בתפקידים הראשיים אך לבסוף הדבר לא יצא לפועל[http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3268422,00.html], ב-2008 עלתה ב[[ערוץ ]] תוכנית המציאות [[גריז (תוכנית טלוויזיה)|גריז]] בה הפרס שניתן לזוכים הוא לככב במחזמר כדני וסנדי ובנוסף לכך לוהקו לפרוייקט [[מיכל אמדורסקי]] ו[[צביקה פיק]] [http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3504342,00.html] אך לבסוף המחזמר לא הועלה עקב מכירה נמוכה של כרטיסים, בנוסף לכך שירי המחזמר תורגמו לעברית מספר פעמים ובין היתר ב[[פסטיגל]] 1999 בו הופיעו [[יעל בר זוהר]] ו[[גיל ססובר]] במחרוזת שירי גריז.
 
על מנת להתאים את המחזמר המקורי לקהלים צעירים, ג'ייקובס החליט לכתוב למחזמר "גרסה לבתי הספר". בגרסה זו הוסרו כל האזכורים והשימושים של סיגריות ואלכוהול, ירדו כל הקללות ו[[ניבול פה|ניבולי הפה]] ומרבית השירים עברו שינויים.
====בישראל====
 
המחזמר עלה בישראל בשנת [[1995]], בכיכובם של [[אקי אבני]] ו[[אביטל פסטרנק]] וכן שלוש פעמים ב[[בית צבי]]. ב-2006 פורסם כי המחזמר יעלה בכיכובם של [[נינט טייב]] ו[[יהודה לוי (שחקן)|יהודה לוי]] אך לבסוף הדבר לא יצא לפועל{{הערה|קרן נתנזון, [http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3268422,00.html נינט ויהודה ישחקו בגריז?] אתר ynet,י 28 ביוני 2006}}, ב-2008 עלתה ב[[ערוץ 2]] תוכנית המציאות "[[גריז (תוכנית טלוויזיה)|גריז]]" בה הפרס שניתן לזוכים הוא לככב במחזמר כדני וסנדי. לפרוייקט לוהקו גם [[מיכל אמדורסקי]] ו[[צביקה פיק]]{{הערה|מירב יודילוביץ', [http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3504342,00.html מיכל אמדורסקי לוהקה ל"גריז"] אתר ynet,י 8 בפברואר 2008}}, אך לבסוף המחזמר לא הועלה עקב מכירה נמוכה של כרטיסים. שירי המחזמר תורגמו לעברית מספר פעמים, בין היתר ב[[פסטיגל]] 1999 בו הופיעו [[יעל בר זוהר]] ו[[גיל ססובר]] במחרוזת שירי גריז.
==עלילה==
עלילת המחזמר מתרחשת ב[[שנות החמישים]]. סנדי, נערה מחונכת וביישנית, ודני זוקו, המנהיג הכריזמטי של חבורת "ארמון בויז בורגר" מתחילים להכיר אחד את השנייה במהלך חופשת הקיץ. בסתיו, סנדי עוזבת. לבסוף היא מגיעה לאותו בית הספר שבו דני לומד, תיכון ריידל. היא מצטרפת לקבוצת חברות קטנה של תלמידות מקובלות שקוראות לעצמן "הנערות בוורוד". היא מספרת להן על אהבת הקיץ שלה, ודני באותו זמן לא יכול להימנע מלהיזכר בחופשתו עם סנדי. כשסנדי אומרת לחברותיה את שמו של האהוב, הן מביאות אותה ישר לדני. זהו המפגש הראשון של דני עם סנדי, אבל הוא עצמו מגיב באיפוק וב"[[קול (סלנג)|קוליות]]" על מנת לעשות רושם על חבריו.
* "You're the One That I Want"/ "All Choked Up" - דני וסנדי מבטאים את רגשותיהם לקראת סוף המחזה, כביטוי לאהבתם.
* "We Go Together"- מבוצע בסוף המערכה הראשונה וכשיר סיום במערכה השנייה בידי כל המשתתפים.
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה|Category:Grease (musical)}}
 
[[קטגוריה:מחזות זמר]]
[[קטגוריה:נוער בארצות הברית]]