לדלג לתוכן

הבטחת איכות – הבדלי גרסאות

נוספו 18 בתים ,  לפני 4 שנים
←‏פתיח: סידור 3 הפרקים הראשונים, החלפה מהבטחה לאבטחה.
(←‏פתיח: פיתוח נושא ההיסטוריה ופתיחת דיון בדף הערך)
(←‏פתיח: סידור 3 הפרקים הראשונים, החלפה מהבטחה לאבטחה.)
{{בעבודה}}
 
'''הבטחת איכות''' (ב[[אנגלית]]: '''Quality Assurance''', ב[[ראשי תיבות|ר"ת]]: '''QA''') הוא שם כולל למכלול השיטות והאמצעים המיועדים להבטיח את [[איכות|איכותו]] של [[מוצר]] או [[שירות]] המסופקים ללקוח או ל[[צרכן]].
 
מערכת הבטחת האיכות הינה מערכת מתוכננת ושיטתית של מכלול פעילויות, הנדרשות להקניית ביטחון מתאים כי המוצר או השירות יעמדו בדרישות האיכות שהוצבו, ויענו על מלוא צורכי המשתמש. המערכת מודדת את האיכות הנוכחית, מאתרת תחומי איכות בעייתיים (גם עתידיים) ומסייעת בתיקון או מזעור תחומים בעייתיים אלו על ידי קביעה והתאמה של מכלול פעולות ותהליכים שנועדו לייצב את איכות התוצרים בכל שלבי מחזור החיים של המוצר, החל [[תכנון מוצר|מתכנון המוצר]], ועד לתחזוקתו אצל הלקוח או המשתמש.
 
==הגדרה==
'''הבטחת איכות''' הוא שם כולל למכלול השיטות והאמצעים המיועדים להבטיח את [[איכות|איכותו]] של [[מוצר]] או [[שירות]] המסופקים ללקוח או ל[[צרכן]].
 
מרבים לבלבל בין המושג "הבטחת איכות" לבין המושג "[[בקרת איכות|ביקורת איכות]]", אך לאמיתו של דבר אין מדובר בביטויים נרדפים: בעוד שהבטחת האיכות (מלשון "להבטיח") מטפלת בתהליכי העבודה במהלך מחזור החיים של המוצר והיא בעלת אופי מניעתי, ביקורת, או בקרת, איכות עוסקת בבדיקת תוצרי התהליכים והתאמתם לקריטריונים שנקבעו מראש, והיא מתבצעת בדיעבד.
 
הגדרת המושג "הבטחת איכות" מעוררת את השאלה היסודית יותר - מהי "[[איכות]]" או מהו מוצר "איכותי". ההגדרה המקובלת לאיכות היא: ה'''תאמה לשימוש''' (fitness to use) המיועד ו'''לציפיות''' המפורשות והמשתמעות של הלקוח הפוטנציאלי. כלומר: ההגדרה אינה קובעת תכונות ומטרות מוחלטות, ואפילו לא יעדים כמותיים. לצורך העניין המוצר יכול להיות מוצר פיזי (לדוגמה - קופסת המחשב והמעגלים האלקטרוניים שבו), וירטואלי (לדוגמה - תוכנת המחשב), או שרות (דוגמת התקנת התוכנה על המחשב).
 
"איכות" נקבעת על ידי הלקוח, ולכן מתכנן המוצר חייב לבחון את נתח השוק וציפיותיו מבחינת ביצועים, עלויות, זמינות, ופרמטרים רבים נוספים שלעיתים קרובות הלקוח אינו יודע להגדירם אלא במונח הכללי "איכות", ולנסות לקלוע לצרכיו וציפיותיו.
 
עלינו להבהיר מהו "מוצר": בעשורים האחרונים הבטחת האיכות פרצה מהתחום המצומצם של תיכון וייצור תעשייתיים; לתחומילכן, השרות"מוצר" בתחוםיכול הרחבלהיות ביותרמוצר החלפיזי [[חינוך|מחינוך]],(לדוגמה שירותים- פיננסיים,קופסת שירותיםהמחשב רפואייםוהמעגלים וכו';האלקטרוניים בגללשבו), האופיוירטואלי הייחודי(לדוגמה של- תהליכיתוכנת פתוח מוצרי תוכנההמחשב), תחזוקתאו מוצרישרות [[תוכנה]]במובן ותעשייתהרחב המידעביותר (Information- Technology) בכללותהשירותים התפתחהפיננסיים, תת-התמחותשירותים לענףרפואיים, זהחינוך, בשם:שירות [[SQA]]הציבורי (הבטחתוכו'; איכות תוכנה).
 
בגלל האופי הייחודי של תהליכי פיתוח מוצרי [[תוכנה]] ותחזוקתם, וצרכי תעשיית המידע (Information Technology) בכללותה, התפתחה תת-התמחות לענף זה בשם [[SQA]] (הבטחת איכות תוכנה).
 
== היסטוריה ==
* התשתית שנדרשת לבדיקות,
* תיאור התהליך הנדרש למימוש השלב וזאת, כתלות במשתנים רבים: מורכבות התהליך/השירות, דרישות הלקוח, דרישות חוק או [[תקן|התקן]] שעל פיו מבוצעות פעולות השלב, רמת הפירוט שנדרשת למבצעי התהליך ועוד.
תפקידה של אבטחתהבטחת האיכות הוא להגדיר את התהליכים, לבחון אותם וליזום שיפורים בהגדרות אלו. לצורך זה פותח המושג של [[בקרת התהליך]]. לפי [[CMMI]] יש לבקרת התהליך 10 נוהגים כלליים (generic practices), שמהווים יחדיו יעד כללי (generic goal), שהוא לאפיין תהליך יציב ויעיל, כפי שתיארנו קודם:
# קביעת מדיניות - על ידי המנהל האחראי, בהתאם למדיניות כוללת של הנהלת החברה,
# תכנון התהליך על ידי מומחים,
 
==סוגי הבדיקות==
בדיקות בעולם הבטחתביקורת האיכות מתחלקות לשתי קבוצות - [[בדיקות פונקציונליות]] ו[[בדיקות לא פונקציונליות]].
 
בדיקות פונקציונליות מתייחסות לפונקציונליות שהמערכת מספקת.
לדוגמה, עבור גוגל בדיקה פונקציונלית תהיה ביצוע חיפוש.
 
בדיקות לא פונקציונליות מתייחסות לבדיקות של מאחורי הקלעים - דברים המצופים מהמערכת אך לא קשורים למה שהיא אמורה לספק.
לדוגמה, העמסת שרתי גוגל עם כמות גבוהה של משתמשים ובקרה על זמני חזרת החיפוש.
 
והן כוללים מכלול פעולות ותהליכים אשר נועדו להבטיח את האיכות בכל שלבי הייצור, החל [[תכנון מוצר|מתכנון המוצר]], ועד ל[[בדיקות קבלה]] אצל הלקוח או המשתמש.
 
בדיקות פונקציונליות מתייחסות לפונקציונליות שהמערכת מספקת. לדוגמה, עבור גוגל בדיקה פונקציונלית תהיה ביצוע חיפוש.
מערכת הבטחת האיכות הינה מערכת מתוכננת ושיטתית של מכלול פעילויות, הנדרשות להקניית ביטחון מתאים, כי המוצר או השירות יעמדו בדרישות האיכות שהוצבו, ויענו על מלוא צורכי המשתמש.
 
בדיקות לא פונקציונליות מתייחסות לבדיקות של מאחורי הקלעים - דברים המצופים מהמערכת אך לא קשורים למה שהיא אמורה לספק. לדוגמה, העמסת שרתי גוגל עם כמות גבוהה של משתמשים ובקרה על זמני חזרת החיפוש.
המערכת מודדת את האיכות הנוכחית, מאתרת תחומי איכות בעייתיים (גם עתידיים) ומסייעת בתיקון או מזעור תחומים בעייתיים אלו.
 
== ראו גם ==
33

עריכות