לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מלחמת האזרחים הסינית"

מ
מ (קישורים פנימיים)
מ (בוט החלפות: \1–\2)
ב-[[26 ביוני]] [[1946]] הסתיימה שביתת הנשק הזמנית בין הלאומנים והקומוניסטים והמלחמה ביניהם התפרצה במלוא עוזה. ממשלת [[ארצות הברית]] סייעה לכוחות הלאומנים להילחם בקומוניסטים. האמריקנים הטיסו כוחות צבא לאומנים לצפון מזרח סין, שנשלט ברובו על ידי הקומוניסטים, וכן שלחו 50,000 חיילים לשמור על עמדות מפתח במדינה. בניגוד לארצות הברית, המעורבות של [[ברית המועצות]] במלחמת האזרחים בסין הייתה מינימלית. לכן נאלצו הקומוניסטים להסתפק בציוד הצבאי שהותיר הצבא היפני במנצ'וריה ובאזורים שבשליטתם בצפון סין, ובציוד שנלקח שלל מידי הכוחות הלאומנים.
 
במרץ [[1947]] השתלטו הלאומנים על הבירה הקומוניסטית, [[ינאן]], אך המשבר הכלכלי שפקד את סין בשנים [[1946]] - [[1949]] פגע קשות בכוחותיו של קאי שק. מלבד זאת האיכרים ורוב העם הפנו ללאומנים עורף בשל תמיכתם באנשי צבא ששיתפו פעולה עם היפנים. כך למרות היתרון המספרי, הטכנולוגי והכלכלי של הלאומנים הם סבלו משחיתות ומחסור בתמיכה מצד רוב העם. קאי שק הורה לכוחותיו להפקיר את אזורי הכפר לידי הקומוניסטים ולהתרכז בערים הגדולות שם נמצא הכוח הכלכלי והאנושי של סין. כוח הקומוניסטים גדל ובסופו של דבר הצליחו לאחר קיפאון לכבוש את צפון מזרח סין ולשבות כמות גדולה של ציוד כגון [[טנק]]ים. ב-[[21 באפריל]] [[1949]] חצו כוחות הקומוניסטים את נהר [[יאנגצה]] תוך כדי כיבוש ננג'ינג בירת הלאומנים. עד סוף 1949 דחקו הקומוניסטים את הלאומנים לדרום המדינה.
 
ב-[[1 באוקטובר]] [[1949]] הכריז [[מאו דזה-דונג]] בבייג'ינג על הקמת [[הרפובליקה העממית של סין]]. קאי שק יחד עם 2 מיליון נאמניו נסו מסין היבשתית אל האי [[טייוואן]], שם ייסדו את [[הרפובליקה הסינית]]. ב-[[10 בדצמבר]] [[1949]] נפלה [[צ'נגדו]], העיר האחרונה של הלאומנים בסין היבשתית, לידי הקומוניסטים. באותו החודש הכריז קאי שק על [[טאיפיי]] כבירת סין באופן זמני.