לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "כולל חב"ד"

הוסרו 16 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
הוספת קישורים ו...עוד משהו
(←‏נשיאות והנהלה: הוספתי קישורים)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
מ (הוספת קישורים ו...עוד משהו)
בנשיאות הכולל עמדו במשך השנים מקימו רבי [[שניאור זלמן מליאדי|אדמו"ר הזקן]] ואדמו"רי חב"ד-ליובאוויטש לדורותיהם, [[אדמו"ר האמצעי]], [[אדמו"ר הצמח צדק]]{{הערה|לאחר פטירת הרבי השלישי של חב"ד היה פילוג בכולל מחמת מחלוקת בין בני הרבי, כמובא להלן}}, [[המהר"ש]], [[הרש"ב]], [[הריי"ץ]], והרבי [[מנחם מנדל שניאורסון]].
 
במשך השנים ניהלו גבאי הכולל את פעילות הארגון. הגבאים היו בדרך כלל [[חסידי חב"ד]] שהיו נודדים בריכוזים יהודיים על מנת לאסוף כסף לפעילות הכולל. עם גבאי הכולל נמנו רבים מגדולי חסידי חב"ד, בהם: הרב [[אברהם חיים נאה]], הרב [[שניאור זלמן פרדקין]], הרב [[שלמה יוסף זווין]] והרב [[אליעזר ננס]]. את הכולל מנהל כיום הגבאי הראשי, הרב שלום דוכמן, והוא עמד תחת נשיאותו של הרבי מחב"ד.
 
לאחר פטירת הרבי ה[[צמח צדק]] מחב"ד נתגלעה מחלוקת על נשיאות הכולל בין חסידיו של [[המהר"ש]] לבין בן אחיו הרב [[שלמה זלמן שניאורסון]]. בשנת [[ה'תרע"ב]] ([[1911]]) הקים האדמו"ר מחב"ד-קאפוסט הרב [[שמריה נח שניאורסון]], אחיו של הרב שלמה זלמן שניאורסון, את "כולל חב"ד המיוחד" ומינה את הרב חיים אליעזר ביכאווסקי לגבאי הכולל. לאחר פטירת הרב שמריה נח שניאורסון, בשנת [[ה'תרפ"ג]] ([[1923]]), אוחד הכולל עם הכולל הראשי, בשם "כולל חב"ד-לצדקת רבי מאיר בכל הנס", תחת נשיאות אדמו"ר [[הריי"ץ]].
 
== מפעילות הכולל ==