לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "רמון הרביעי, רוזן טולוז"

אין תקציר עריכה
מ
{{מנהיג|תמונה=Raymond IV of Toulouse.jpg|כיתוב=רמון הרביעי, רוזן טולוז}}
'''רמון הרביעי, רוזן טולוז''' (ב[[צרפתית]]: '''Raymond IV de Toulouse'''; {{כ}}[[1041]] או [[1042]] - [[28 בפברואר]] [[1105]]) היה אחד ממנהיגי [[מסע הצלב הראשון]]. מוכר גם בשם '''רמון מסן-ז'יל''' (Raymond de Saint-Gilles).
 
== חייו ==
 
רמון היה בנם של פונס רוזן טולוז ושל אלמודי דה לה מארש. ב-[[1060]], עם מות אביו, ירש אחיו [[גיום הרביעי]] את התואר "רוזן טולוז" ואילו רמון ירש את התואר "רוזן [[סן ז'יל]]" (כיום בחבל [[לנגדוק-רוסיון]] ב[[צרפת]]). באותה שנה נשא לאישה את בת דודו, רוזן פרובנס. ב-[[1074]] סירב להיענות לקריאתו של האפיפיור [[גרגוריוס השביעי]] לצאת למלחמה נגד ה[[נורמנים]]. בתגובה, האפיפיור נידה אותו ב-[[1076]] וב-[[1078]] באשמת נישואים לא חוקיים - נידויים שבוטלו עם מות אשתו ב-[[1080]].
 
באוקטובר [[1096]] יצא מטולוז בראש צבאו ובחברת אשתו אלווירה מקסטיליה שהצטרפה אליו במסע הצלב ל[[ארץ הקודש]]. הוא השתמש בכספי הנדוניה שקיבל ממנה וגייס כספים נוספים באמצעות פיחות ערך ה[[דינר]] של טולוז ובאמצעות משכון של כמה מנחלותיו. כספים אלה נועדו לשלם את שכרם של אנשי צבאו ולסייע לאצילים אחרים שהשתתפו במסע הצלב.
 
הוארמון פיקד על אחד הצבאות שיצאו ל[[מסע הצלב הראשון]] - זה של אנשי דרום צרפת ושל אנשי חבל [[לורן]] - שהגיע ל[[קונסטנטינופול]] דרך היבשה ב-[[21 באפריל]] [[1097]]. הוא סירב להישבע שבועת אמונים פיאודלית ל[[אלכסיוס הראשון]], קיסר האימפריה הביזנטית, שדרש מן הצלבנים למסור לו כל פיסת אדמה שתיכבש מידי ה[[אסלאם|מוסלמים]]. תחת זאת הוא ניאות להציע את עזרתו לקיסר נגד אויבו המושבע - מנהיג ה[[צלבנים]] בוהמון (מאוחר יותר [[בוהמון הראשון, נסיך אנטיוכיה]]).
 
באוקטובר [[1097]] השתתף במצור על [[אנטיוכיה]] (כיום [[אנטקיה]] שבדרום [[טורקיה]]), שנפלה בידי הצלבנים ביוני [[1098]] לאחר מצור ממושך. עם הכיבוש השתלט על ארמון האמיר ועל המגדל שעמד בחזית הגשר שהוביל אל שער העיר. הוא סירב למסור את השליטה באנטיוכיה לבוהמון הראשון, שדרש את העיר לעצמו, ובין שני המחנות התפתח מאבק על העיר.