לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "פיליפ השני, דוכס בורגונדיה"

אין תקציר עריכה
מ (הוספת קטגוריה קטגוריה:אישים שחיו במאה ה-15 לכל הערכים שבוויקינתונים נמצאים בקטגוריה מתאימה (דיון))
'''פיליפ השני "האמיץ"''' (ב[[צרפתית]]: Philippe le Hardi{{כ}}) ([[15 בינואר]] [[1342]] - [[27 באפריל]] [[1404]]), [[דוכסות בורגונדיה|דוכס בורגונדיה]] מ-[[1363]] עד מותו.
 
==ביוגרפיה==
פיליפ היהנולד בנםב-[[15 שלבינואר]] [[1342]], ל[[ז'אן השני, מלך צרפת]] ושל ול[[בון מלוקסמבורג]], בתו של מלך [[בוהמיה]]. ב-בשנת [[1356]], בהיותו בן 14 שנה בלבד, לחם בגבורה ב[[קרב פואטייה]] (שבו נפל אביו בשבי האנגלים) ועל כך זכה בכינוי "האמיץ"., ב-ובשנת [[1360]] זכה בתואר דוכס טורן. ב-בשנת [[1361]] נפטר פיליפ דה רובְר דוכס בורגונדיה מבלי להשאיר אחריו יורש., ב-ובשנת [[1363]] ז'אן השני, מלך צרפת מינה את פיליפ לדוכס בורגונדיה כתמורה על אומץ לבו בקרב. ב-[[19 ביוני]] [[1369]] פיליפ נשא לאישה את אלמנתו של פיליפ דה רובר, [[מרגריט השלישית, רוזנת פלנדריה]] לעתיד, שהייתה בתו של [[לואי השני, רוזן פלנדריה]] המכונה לואי דה מאל. מרגריט ילדה לו 8 ילדים, ובהם את בנו בכורו [[ז'אן הראשון דוכס בורגונדיה|ז'אן]] שירש את דוכסות בורגונדיה אחרי מותו ב-1404.
 
ב-בשנת [[1384]] מת לואי דה מאל, ופיליפ ירש את [[רוזנות פלנדריה]]. ב-בשנת [[1385]] חתם פיליפ על "[[שלום טורנה]]" עם הפלמים אנשי העיר [[גנט]] שמרדו בלואי דה מאל ב-[[1379]]. ב-בשנת [[1385]] השיא את בנו בכורו ז'אן למרגריטל[[מרגרטה מבוואריה]], שהייתה בתו של [[אלברכט הראשון, דוכס בוואריה|אלברט הראשון, רוזן אֵיְנואֵנו]] (כיום פרובינציה בדרום [[בלגיה]]) ו[[הולנד]], ואת בתו [[מרגריט, לוויליאםדוכס בורגונדיה|מרגריט]] ל[[וילהלם השני, דוכס בוואריה|ווילם הרביעי]], בנו ויורשו של אלברט.
 
החל ב-משנת [[1380]] שימש פיליפ כעוצר ממלכת צרפת (יחד עם אחיו לואי הראשון מאנז'ו מלך [[נאפולי]] ו[[ז'אן, דוכס ברי]]) בשם אחיינו [[שארל השישי]], מלך צרפת]] שהיה בן 12 שנה בלבד. ניהול ענייני המדינה נפל בעיקר על פיליפ, היות שאחיו לואי הראשון היה עסוק באיטליה ואחיו ז'אן דוכס ברי עסק בענייני חבל לאנגדוק שבדרום צרפת. ב-[[1388]] נטל המלך שארל השישי את השלטון לידיו, אך ב-[[1392]] הוא לקה ב[[מחלת נפש]] ופיליפ חזר לשמש כעוצר בשמו. אולם, [[לואי הראשון דוכס אורליאן]], שהיה אחיו של המלך שארל השישי, טען לזכותו לשמש כעוצר במקום פיליפ. התפתחה ביניהם יריבות שגרמה למעשי איבה בין [[בית אורליאן]] לבין [[בית בורגונדיה]].
 
ב-[[15 באוגוסט]] [[1393]] השיא פיליפ את בתו קתרין ל[[ליאופולדלאופולד הרביעי]], דוכס [[אוסטריה]] וב-ובשנת [[1401]] את בתו מארי לאמדאול[[אמדאו השמיני, רוזן סבויסבויה]]. כאשר פיליפ נפטר ב-[[27 באפריל]] [[1404]], דוכסות בורגונדיה שלטה באֵיְנו, פלנדריה, ארטואה (כיום בצפון צרפת) ו[[פראנש-קונטה]] (כיום במזרח צרפת) והפכה, למעשה, ל[[מדינה]] עצמאית שהתעשרה מן ה[[מסחר]] ומן התעשייה של נחלותיה.
 
==קישורים חיצוניים==