לדלג לתוכן

הבטחת איכות תוכנה – הבדלי גרסאות

שיפור והוספה
(לשכתב)
(שיפור והוספה)
{{לשכתב|סיבה=תיאור לא שלם ולא מדוייק של התחום}}
'''הבטחת איכות תוכנה''' הינו מקצוע שהעוסקים בו אמונים על מכלול הפעולות הנדרשות להבטיח את איכותה של [[תוכנה|תוכנת]] מחשב, או יישום כל שהוא, בטרם ישווקו לקהל הרחב, או שיעשה בהם שימוש זה או אחר. תחום זה, שנהוג לראות אותו כחלק מתחום [[הבטחת איכות]] ו[[הנדסת תוכנה]], הלך והפך חשוב ברבות השנים. בעבר קרו מקרים של מוות כתוצאה מתוכנות שלא עברו בדיקה קפדנית: מטוסים שהתרסקו ומכשור רפואי שגרם נזק. ואם פעם לא היה נהוג להשקיע כספים בהעסקת מהנדסי בדיקות תוכנה, ובודקי תכונה מיומנים, הרי שכיום חברות משקיעות משאבים רבים כדי לוודא שהמוצר שהן מוציאת לשוק בטוח לשימוש ואין בו [[באג|באגים]] רציניים.
'''הבטחת איכות תוכנה''' הינו שם כולל למכלול הפעולות שנועדו להבטיח את איכותו של מוצר [[תוכנה]] מוגמר, ותחום זה הוא חלק מתחום [[הבטחת איכות]] הכולל ו[[הנדסת תוכנה]].
 
השלב הראשון בהבטחת איכות תוכנה הוא היכרות עם המערכת הנדרשת לבדיקה. השלב השני הוא כתיבת תסריטי בדיקה שמטרתם לבחון את כשירותם של המודלים השונים של התוכנה במצבים שונים. לעיתים מתלווה לבדיקה הידנית או מחליפה אותה בדיקה באמצעות כלי בדיקה אוטומטיים, שהמוכרים שבהם הם Winrunner ו- Testdirector. בבדיקה מסוג זה נכתב תסריט המורץ באופן אוטמטי על ידי התוכנה במצבים שונים. בין סוגי כלי הבדיקה הקיימים ניתן לציין כלי בדיקה שמטרתם לבדוק עומסים על אתרי אינטרנט. כלים אלו מדמים כניסה של משתמשים לאתר כדי לבחון את מהירויות הגלישה בעומסים שונים.
 
 
למרות שחברות המכבדות את עצמן מעסיקות מהנדסי בדיקות תוכנה, ובודקי תוכנה, במרבית התוכנות היוצאות לשוק ימצאו [[באג|באגים]]. דבר זה נובע מצרכי השוק באשר להוציא תוכנה מדובגת היא משימה שיכולה לארוך זמן רב מאוד. המטרה של בדיקות תוכנה היא למצוא כמה שיותר באגים ובעיקר לאתר את הרציניים שבהם.
 
הבטחת איכות תוכנה נעשית באמצעות [[בדיקות תוכנה|בדיקתה של התוכנה]]. בדיקה זו נעשית על ידי בודק אנושי, לפי תסריטי בדיקה שנועדו לבחון את כל המצבים העיקריים שהתוכנה תעבור, או באמצעות תוכנת בדיקה, העוברת על תסריטים דומים באופן אוטומטי. קיומם של [[באג|באגים]] גם במוצרי תוכנה שעברו בדיקות מקיפות מוכיח את מוגבלותן של שיטות אלה.
 
במסגרת [[מדעי המחשב]] נחקר התחום של [[אימות תוכנה]], שנועד לאפשר [[הוכחה|הוכחת]] נכונותה של תוכנה.