לדלג לתוכן

ספינקס – הבדלי גרסאות

נוספו 1,684 בתים ,  לפני 5 שנים
אין תקציר עריכה
מ (שוחזר מעריכות של גל פרץ (שיחה) לעריכה האחרונה של AutoIKhitron)
אין תקציר עריכה
 
==ספינקס יווני==
סיפורה הידוע של הספינקס מהמיתולגיה היוונית מספר על חידתה ואדיפוס המלך.
על פי ה[[מיתולוגיה יוונית|מיתולוגיה היוונית]] הייתה רק [[מפלצות וחיות אגדיות|מפלצת]] אחת מסוג ספינקס. היא הייתה שדה של [[מזל רע]] והרס. על פי [[הסיודוס]] היא נולדה כבתם של ה[[כימרה]] ו[[אורתוס]], ולפי גרסה אחרת היא הייתה בתם של [[טיפון]] ו[[אכידנה]].
הספינקס, אשר נשלחה כעונש על חטאיו של לאיוס המלך ושל תושבי העיר תבאי, התמקמה על חומה בכניסה לעיר. כל העוברים ושבים מן העיר נאלצו לענות על חידתה וכשטעו, נטרפו או נחנקו על ידה. העיר נכנסה למצור, מכיוון שאיש לא יכל להיכנס או לצאת ממנה ולכן לאיוס היה בדרכו לדלפי לנסות לקבל עזרה או חנינה מהאלים, בדרכו נרצח על ידי אדיפוס, עקב כך נוצר מצב שבו העיר הייתה שרועה במהומה רבה, משום שלא ידעו מי יצילם מן הספינקס. אחיה של המלכה, הצהיר כי האיש אשר יענה נכונה על חידת הספינקס ויציל את העיר, יינשא למלכה ויהיה המלך. אדיפוס הגיע לעיר תבאי ובהגיעו נתקל בספינקס, הספינקס חדה לו את החידה אשר מתנה את כניסתו לעיר במידה ויענה נכונה, אך אם יטעה יטרף על ידה וימצא את מותו. החידה הייתה: " מי הוא אשר אף שיש לו קול אחד, הוא ארבע רגלי, דו רגלי ותלת רגלי?" . על חידה זו, אדיפוס ענה נכונה, תשובתו הייתה כי זהו אדם. אדם הולך על ארבע כתינוק, על שתיים כבן אדם בוגר ולעת זקנה מתווסף לו המקל כרגל שלישית. לאחר שאדיפוס עונה נכונה על החידה, הוא למעשה מביס את הספינקס, היא מרגישה מושפלת ומבוישת ומשליכה עצמה למוות מן החומה. אדיפוס הוכתר למלך על ידי תושבי תבאי אסירי התודה על שהצילם מידי הספינקס.
הספינקס תוארה ביוון כאישה עם גוף אריה וכנפיים, או כאישה עם רגלי אריה וכנפיים.
[[הרה]] ו[[ארס (מיתולוגיה)|ארס]] שלחו אותה מביתה שב[[אתיופיה]] (היוונים זכרו שמוצא הספינקס מדרומה של מצרים ולכן מיקמו את ביתה באתיופיה) לשבת בשערי העיר [[תבאי]] ולשאול כל עובר אורח את השאלה המפורסמת:
'''"מה הולך בבוקר על ארבע, בצהריים על שתיים ובערב על שלוש?"''' אם טעה עובר האורח - הייתה חונקת אותו למוות.
 
היחיד שהצליח לפתור את החידה היה [[אדיפוס]] שידע שהתשובה היא "אדם" (שבשחר ימיו זוחל על ארבע, בשיא חייו הוא מתנהל על שתיים ובערוב ימיו - נשען על מקל). כאשר גילה לה את התשובה, התאבדה הספינקס בקפיצה מצוק גבוה.
 
הסברים מאוחרים לסיפור זה הם שמדובר בתקופת מעבר תאולוגית בין האלים הישנים לאלים האולימפיים החדשים.
 
== ספינקס צרפתי ==
 
הבעת הפנים הקפואה של הפסל יצרה את הביטוי: "פני ספינקס" לאדם שאינו מסגיר בהבעות הפנים את רגשותיו.
 
הספינקס הייתה פופולרית מאוד באומנות העתיקה, פסלים של הספינקס הונחו על קברים של אנשים שמתו בצעירותם, כמו כן הספינקס מופיעה בציורי אגרטלים יוונים רביםַֹׁ וביצירות אומנות מכל התקופות.
 
 
[[ממוזער]]
[[קובץ:הספינקס על שולחנו של זימונד פרויד|ממוזער|פסל יווני של הספינקס,לראשה כתר שמסמל את היותה השליטה של העיר, מתאר את הספינקס כאישה בעלת חזה, גוף תחתון של אריה, וכנפיים. הספינקס על שולחנו של זימונד פרויד, יוון מאות 5-4 לפנה"ס, טרה קוטה, לונדון, מוזיאון פרויד.]]
 
 
[[קובץ:ציור כד|ממוזער|ציור על כד יווני בטכניקה של דמויות אדומות, הציור על הכד מתאר את רגע המפגש של אדיפוס עם הספינקס כאשר היא עומדת על עמוד שמסמל את חומות העיר וחדה לו את החידה. אדיפוס פותר את חידת הספינקס, התקופה הקלאסית, 470 לפנה"ס, קיליקס דמויות אדומות, רומא, מוזיאון הוותיקן.]]
 
==קישורים חיצוניים==
2

עריכות