לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "רב ראשי"

נוספו 89 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (הוספת שורת קישורים חיצוניים ותחתיה {{תב|ויקישיתוף בשורה}} במידה וחסר (תג) (דיון))
מ
'''רב ראשי''' הוא תואר מקובל בחלק מהמדינות בהן יש מיעוטקהילה יהודייהודית משמעותית, עבור ה[[רב]] שממלאשמחזיק את התפקידבתפקיד העליון בהיררכיה הרבנית שלבאותה מדינה מסוימת. הרב הראשי יכול להיות, אך לא חייב להיות, הסמכות הרבנית הדתית הגבוהה ביותר באותה מדינה והוא הנציג הבכיר ביותר של המיעוטהקהילה הדתיהדתית היהודיהיהודית במגעיובמגעיה עם הסמכות החילונית, של המדינהבמדינה המארחת את המיעוט. בחלק ממדינות אירופה, בתקופות שונות בהיסטוריה שלהן, ממלאהנושא תפקידבתפקיד הרב הראשי התמנה מתוקף תפקידו גם לבית המחוקקים של המדינה. במדינות בהן יש הכרה של המדינה בזרמים היהודיים השונים תיתכן תופעה של מספר רבנים ראשיים, אחד לכל זרם, אך רבללא ראשיהסמכויות שלוהמעמד זרםהנלווה לאלתואר זוכההרב לסמכויות ולמעמד הנלווההראשי של רבאותה ראשי של המדינהמדינה.
 
הרב הראשי מקביל לתפקידלמה שהיה ה[[חכם באשי]] באימפריה העות'מאנית, ונקבע - היסטורית, לראשונה ב[[אנגליה]]. לאחר מכן נקבעה משרה זו במדינות נוספות, אך לא בכל המדינות בהן ישבו יהודים.
 
ב[[ישראל]] נושאים את התוארבתואר "רב ראשי", עוד מתקופת [[המנדט הבריטי]], ראשי [[הרבנות הראשית]] (הרב הראשי הספרדי מכונה, בנוסף, גם [[הראשון לציון]]). בערים שונות בארץ מקובל התואר של רב ראשי של העיר והכוונה- כשהכוונה היא לרב הבכיר, שסמכותו עולה על סמכות הרבנים האחרים הפועלים באותה עיר (כיוון שביהדות יש כיום זרמים רבים, לא תמיד מקובלת סמכותו של הרב הראשי על בני כל הזרמים בעירבאותה עיר). בחלק מערים אלו יש גם "רב ראשי אשכנזי" ווגם "רב ראשי ספרדי", אם כי הנטייה כיום היא למנות לעיר רק רב ראשי אחד לכולם.
 
== יצירת התפקיד ותפוצתו ==
{{לשכתוב|נושא=אישים}}
תפקיד הרב ב[[יהדות התפוצות]] התפתח במהלך הדורות ממעמד של [[מורה]], למומחה לחוקילפסיקה היהדותהיהודית, ועד לשופטלדיין ומנהיג קהילתי. היעדרה של סמכות מרכזית יצרה מצב בו כל רב היהנהייה אוטונומי בקהילתו. בקהילות היהודיות שפט הרב בסיועם של שני [[פרנס]]ים או [[דיין (משפט עברי)|דיינים]] ולא הייתה אפשרות לערער על פסיקות בית הדין, אלא לסמכות החילונית של השלטונות המקומיים. עם התפתחות המדינה המודרנית, השלטונות השונים ניסו להסדיר גם את חיי ה[[מיעוט]] הדתי היהודי וליצור מנגנון מרכזי, דוגמת ה[[קונסיסטוריה]], שיקל עליהם את הדיאלוג איתם. עם יצירת ארגונים המאחדים את כל הקהילות היהודיות ברחבי המדינה, נוצר גם הצורך בפסיקה הלכתית אחידה, פסיקה שתינתן על ידי "רב ראשי". הרב הראשי נזקק להסכמת השלטונות למינויו, ולעתים אפילואף נכפה על הקהילה היהודית, כשהשלטון מעדיף רב פלוני על פני האחרים, מתוך שיקולים תלושיםזרים לחלוטין מהיהדותליהדות.
 
לא כלבכל מדינה יצרהנוצר תפקיד של רב ראשי. ב[[האימפריה האוסטרו-הונגרית|אימפריה האוסטרו-הונגרית]], ב[[גרמניה]] שלפני [[השואה]], ב[[האימפריה הרוסית|אימפריה הרוסית]], ב[[איטליה]], ב[[ארצות הברית]] וב[[קנדה]] מעולם לא היה רב ראשי. בחלק מהמדינות בהן לא היה רב ראשי [[דה יורה]], דוגמת איטליה ורוסיה, הרב הגדול ([[מרא דאתרא]]) של [[עיר בירה|עיר הבירה]] היהנחשב רבלרב ראשיהראשי [[דה פקטו]].
 
כיום, הרבנים הראשיים לישראל הם: הרב הראשי הספרדי - הרב [[יצחק יוסף]], (בנו של הרב הראשי לשעבר, הרב [[עובדיה יוסף]].); הרב הראשי האשכנזי - הרב [[דוד לאו]], (בנו של רב העיר תל אביב כיום, הרב [[ישראל מאיר לאו]]).
 
== ראו גם ==