לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "משפחת ואנדרבילט"

מ
מ (בוט החלפות: {{ס:\1|, \1–\2)
מבין 13 ילדיו של קורנליוס ונדרבילט המשיך את דרכו בנו הראשון (לאחר שלוש בנות) '''[[ויליאם הנרי ואנדרבילט]]''' הראשון ([[1885]]–[[1821]]). במותו היה הונו 194 מיליון דולר, האיש העשיר בעולם באותה עת. ויליאם הנרי ואנדרבילט היה דובר בוטה של הלך הרוח של [[הברונים השודדים]], בעלי עסקים [[מונופול]]יסטיים שקיבלו זיכיונות להפעלת קווי רכבת מהממשל ויצרו על בסיסם הון גדול. ויליאם הנרי ונדרבילט החל בהקמת בתי-פאר ב[[השדרה החמישית|שדרה החמישית]] בניו יורק, בפיתוח אחוזת המשפחה בסטטן איילנד, בית נופש מפואר ב[[ניופורט]] שב[[רוד איילנד]], וכן רכש חלקה בניו-דורפ שבסטטן איילנד עבור [[בית קברות]] משפחתי, שבו נקברים עד היום בני המשפחה. כנשיא חברת הרכבות של מרכז [[מישיגן]] ודרום [[קנדה]] ([[דטרויט]] - [[אן ארבור]] ו[[דרום אונטריו]]) הקים ואנדרבילט את הכפר ואנדרבילט, מישיגן (בצפון-מערב [[ימת מישיגן]]), עבור עובדיו. ואנדרבילט החל את מסורת ה[[פילנתרופיה]] של המשפחה כאשר תרם כאחוז מהונו עבור ה[[מטרופוליטן אופרה]], [[מוזיאון המטרופוליטן לאמנות]], שלאוספו תרם גם אוסף ציורים חשוב, אוניברסיטת ואנדרבילט ו[[בית ספר לרפואה|בית הספר לרפואה]] של [[אוניברסיטת קולומביה]].
 
בנו של ויליאם הנרי, '''[[ג'ורג' ו. ונדרבילטואנדרבילט השני]]''' (George Washington Vanderbilt II), הקים את [[אחוזת בילטמור]] בסגנון [[רנסאנס צרפתי]] ליד [[אשוויל]], שב[[צפון קרוליינה]]. האחוזה נבנתה בין השנים [[1896]] ו-[[1902]] והיא הבית הגדול ביותר בארצות הברית שנמצא בבעלות פרטית. האחוזה, ששטחה הבנוי עומד על 16,200 מ"ר, נמצאת עדיין בבעלות המשפחה והיא משמשת כ[[מוזיאון]].
 
בן נוסף, '''[[ויליאם קיסאם ואנדרבילט]]''' נשא לאישה את [[אלווה בלמונט]], פעילה בולטת ב[[סופרג'יזם|תנועה הסופרג'יסטית]] (למען זכויות נשים). בתם, '''[[קונסואלו ואנדרבילט]]''', נישאה ל[[צ'ארלס ספנסר-צ'רצ'יל, הדוכס התשיעי ממרלבורו]] (בן-דודו של [[ראש ממשלת בריטניה]], [[וינסטון צ'רצ'יל]]) ובכך קישרה בין אצולת ההון האמריקאית לאצולה הבריטית.