הבדלים בין גרסאות בדף "היסטוריה של ירושלים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הוספת קישור לדורון בר
מ (בוט החלפות: ארכאולוג)
מ (הוספת קישור לדורון בר)
איליה קפיטולינה (ב[[לטינית]]: COLONIA '''ÆLIA CAPITOLINA''') הייתה [[עיר]] [[רומא העתיקה|רומית]] שהוקמה בידי ה[[קיסרי רומי|קיסר הרומי]] [[אדריאנוס]] סביב שנת [[130]] ל[[ספירת הנוצרים|ספירה]], על חורבות [[ירושלים]]. קיימות עדויות עמומות הנתונות לפרשנויות שונות הנוגעות למצבה של ירושלים בפרק הזמן שבין [[חורבן בית שני]] בשנת [[70]] ועד לראשיתה של [[התקופה הביזנטית בארץ ישראל]]. ה[[היסטוריון]] הרומי [[דיו קסיוס]] מספר על הקמת איליה קפיטולינה, וכן על הקמת [[מקדש]] [[יופיטר (מיתולוגיה)|יופיטר]] על [[הר הבית]], דבר המשתקף במטבעות שנטבעו בעיר והשתמרו. רוב המידע על שלהי ימי איליה קפיטולינה, ערב התנצרותה של האימפריה הרומית והפיכתה לאימפריה הביזנטית, מובא בכתבים נוצריים. מעמדה הרם של איליה קפיטולינה החל לרדת החל מאמצע [[המאה השלישית]] לספירה, עם פינויו ההדרגתי של [[הלגיון העשירי פרטנסיס]] מבסיסו שבעיר.
 
אף על פי שהעיר הוקמה מחדש על ידי אדריאנוס על גבי שטח חרב, בכל זאת נשתמרו בה שני אלמנטים ארכיטקטוניים חשובים והם – מתחם [[הר הבית]] ההרודיאני והקטע הדרומי של החומה המערבית ו[[מגדל דוד]]. על-פי כתבי [[יוסף בן מתתיהו]], יחידות מהלגיון העשירי נשארו לשמור על חורבות ירושלים, והתמקמו באזור מגדלי המצודה של הורדוס (אזור [[מגדל דוד]] של ימינו), שלא הוחרבו יחד עם שאר העיר. ממצאי חפירות מעידים כי בשלב מאוחר יותר עבר המחנה - ככל הנראה - לאזור [[הר הבית]].{{הערה|1=[[דורון בר]], [http://www1.snunit.k12.il/heb_journals/katedra/69037.html גבולה הדרומי של איליה קפיטולינה ומיקומו של מחנה הלגיון הרומי העשירי], פורסם ב"[[קתדרה (כתב עת)|קתדרה]]}} ה[[קארדו]] מאקסימוס (הראשי) היה רחוב האורך הראשי של הערים הרומיות. ובאיליה קפיטולינה נבנו שני רחובות אורך ראשיים, בהתאם לטופוגרפיה של העיר - האחד לאורך רחוב הגיא של ימינו עד לאזור שער האשפות, והשני לאורך רחוב בית-הבד של ימינו ועד למפגש עם רחוב דוד. הקרדו כלל רחוב מרוצף אבנים גדולות, שדרות עמודים משני צידיו, מדרכות וחנויות. את הפורום - המרכז המסחרי והטקסי של העיר מזהים בתוואי הרחוב הנכנס לעיר העתיקה מ[[שער האריות]] של ימינו. על רחוב זה נמצאה קשת גדולה ורחבה מרוצפת מפוארת מתקופת [[הדריאנוס]] - וזו ככל הנראה הייתה רחבת הפורום.
נוסף על [[אמת מים|אמת המים]] התחתונה עוד מימי הבית השני, נבנתה בתקופה הרומית אמת המים הגבוהה לירושלים. אמה זו נמשכה לאורך כ־13 ק"מ, ממוצאה ב"[[בריכות שלמה]]", עד סיומה ב[[שער יפו]].
 

תפריט ניווט