הבדלים בין גרסאות בדף "סטיבן שמואל וייז"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הוספת קישור למסיבת עיתונאים
(מחקתי את התיאור של וייז כעורך דין. ראשית, הוא היה רב רפורמי ופעיל ציוני. שנית, ככל שמצאתי וחקרתי, הוא מעולם לא היה עורך דין)
מ (הוספת קישור למסיבת עיתונאים)
[[מברק ריגנר]] נשלח ב 8.8.1942 לראשי הארגונים היהודים בלונדון ובארצות הברית והודיע על השמדת יהודי אירופה. וייז קיבל עותק המברק ב 28.8.1942. בעקבות המברק [http://www1.yadvashem.org/yv/he/holocaust/timeline/timeline_40.asp וייז נפגש עם תת-שר החוץ האמריקאי], והלה ביקש ממנו לחכות עם פרסום המברק עד לאימותו. וייז הסכים, אך יידע מספר חברי קבינט, את הנשיא רוזוולט, את שופט בית המשפט העליון פליקס פרנקפורטר וכמרים נוצרים.
 
כאשר לבסוף שוכנעה ממשלת ארצות הברית ב 24.11.1942 בנכונות המידע, קיים וייז [[מסיבת עיתונאים]] באותו היום והודיע על המברק, עם מידע תומך נוסף, כי הנאצים מגרשים יהודים מכל הארצות שבשליטתם לפולין ושם הורגים אותם, ו[http://www.pbs.org/wgbh/amex/holocaust/peopleevents/pandeAMEX101.html כי 2,000,000 יהודים כבר נהרגו]. רוב העיתונים [http://www.southerninstitute.info/holocaust_education/ds10.html בארצות הברית פרסמו את הידיעה בעמודים הפנימים], ורק 5 מתוך 19 העיתונים הנפוצים פרסמו בעמוד הראשון.
וייז המשיך בפעילותו הפוליטית (מפגש עם הנשיא, פניות חוזרות לחברי הקונגרס), הציבורית (אסיפות מחאה, צעדות) למען יהודי אירופה, ועם תוכניות קונקרטיות (במחצית 1943, יהודי ארצות הברית [http://www.pbs.org/wgbh/amex/holocaust/filmmore/transcript/transcript1.html ישלמו כופר נפש להצלת] 70000 יהודים ברומניה).
 

תפריט ניווט