לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מכבי שירותי בריאות"

מ
←‏היסטוריה: , סקריפט החלפות (, ,)
מ (←‏היסטוריה: , סקריפט החלפות (, ,))
קופת החולים 'מכבי' הוקמה בשנת 1940 כאגודה בתוך תנועת [[מכבי (ספורט)|'מכבי ישראל']]. 'מכבי ישראל' הייתה ביסודה תנועה לא פוליטית שהציגה השקפת עולם חופשית, הנוגדת את תורת השיתופיות שחרתה על דיגלה תנועת העבודה. הקופה אימצה את סמל התנועה ובתקנון שלה נקבע כי היא מיועדת אך ורק לחברי תנועת מכבי.
 
מכבי ישראל העניקה לקופת החולים שלה את המסגרת הארגונית הנדרשת ואף מימנה את הדפסת פנקסי החבר הראשונים, שעלותם הסתכמה ב- 5 לירה א"י (שווה ערך לכ- 150 ₪).
 
עם השנים, במקביל לצמיחתה של הקופה, הלך והתרופף הקשר עם תנועת מכבי ובשנת 1954 הושמטו מהתקנון המילים 'בפיקוח כללי של מרכז המכבי' ובתקנון של 1969 הוצהר במפורש ש"הקופה מסונפת להסתדרות מכבי ישראל, אך מנהלת את עניינה הארגוניים, הכלכליים והרפואיים באופן עצמאי באמצעות מוסדותיה... הקופה עצמאית מכל הבחינות". 
בשנים הראשונות פעלו ה'סניפים' של מכבי רק במרכז הארץ - בתל אביב, יפו, רמת גן, חולון, בת ים וכפר שמריהו. המכשול העיקרי שהעיב על התפתחות הקופה היה קשיים שהערימה 'הסתדרות הרופאים בישראל' (לימים 'ההסתדרות הרפואית בישראל') במיוחד בירושלים, אולם גם במקומות אחרים. הפריצה הגדולה של מכבי לעבר פרישה ארצית אירעה בשנת 1977 עם כניסתו של ד"ר נגל לתפקיד המנכ"ל במקום ד"ר פרוידנטל שהפך שליו"ר ההנהלה.
 
לאחר פטירתו של ד"ר פרוידנטל בשנת 1982 נבחרה ליו”ר הנהלת מכבי [[שרה דורון|הגב’ שרה דורון ז"ל]]. עם פרישתה ביולי 2010 , נבחר לממלא מקומה פרופ' [[משה רוח|הפרופ’ משה רווח]]. לפרופ' רווח היה ניסיון רב בניהול מערכות בריאות עקב היותו בעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל ומנהל בית החולים רמב”ם בחיפה.
 
לגב' דורון הוענק התואר “נשיאת כבוד” של הקופה, בו היא נשאה תוך המשך פעילותה במכבי עד יום מותה.
הזינוק בפופולריות של מכבי החל בשנת 1990. בתוך חמש שנים (עד 1995) חימשה הקופה את מספר חבריה שהגיע למיליון מבוטחים. בשנת 1994 ציינה מכבי שלב נוסף בהתפתחותה, עת רכשה את בית החולים '[[אסותא מרכזים רפואיים|אסותא]]', שלימים יאחד תחתיו גם את בית חולים [[בית החולים רמת מרפא|'רמת מרפא]]' ויחד הם מנקזים אליהם כשמינית מכלל הניתוחים המתבצעים בישראל. 
 
בשנת 2000 התקיימה הועידה העשירית של מכבי, שהצביעה על המגמות החיוביות בהתפתחות הקופה שמנתה אז 1.46 מיליון חברים, וחלקה באוכלוסייה גדל מ- 19.9% ל-22.6%  (הגידול הכי משמעותי מבין כול הקופות). על פי סקרים שנערכו בקרב לקוחות כלל הקופות זכתה מכבי לשביעות הרצון הגבוהה ביותר.  
 
שנת 2005 מסמנת מפנה בהתפתחות הקופה – החלה פעילות רפואית מחקרית, התרחבה פעילות "אסותא" והוקמה חברת מכבי אחזקות המרכזת את פעילות חברות הבת. בשנה זו מונה למנהל חטיבת הבריאות [[אהוד קוקיה|הפרופ' אהוד קוקיה]] שבשנת 2007 הפך למנכ"ל הקופה. פרופ' קוקיה הוביל מהלכים אסטרטגיים להעצמת החבר, לשיפור השירות ולהקטנת אי השוויון במערכת הבריאות בישראל.