לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מחשבת ישראל"

אין תקציר עריכה
מ (הוספת קישור לזאב גריס)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד עריכה חזותית
'''מחשבת ישראל''' הוא תחום ב[[מדעי היהדות]] שעוסק ביצירות המופת של המחשבה וה[[תרבות]] היהודית לדורותיה, הבנתה ומיפויה. התחום גם עוסק בקשר, בהקבלה ובהשפעה ההדדית בין דפוסי החשיבה היהודיים לבין ה[[פילוסופיה]] הכללית.
 
המונח '''מחשבת ישראל''' נטבע על ידי פרופ' [[אליעזר שביד]] שיזםומורה מצפון הארץ שיזמו שינוי רעיוני ומקצועי מקיף, שבמסגרתו אוחדו ב[[האוניברסיטה העברית|אוניברסיטה העברית]] "החוג ל[[פילוסופיה יהודית]] ו[[קבלה]]" ו"החוג לתולדות המחשבה היהודית", והוסיפו לכך גם את "המדור לספרות המחשבה והמוסר" שהיה שייך קודם לכן לחוג ל[[ספרות עברית]]. ביסוד שינוי זה עמדה ההכרה בצורך לחקור במכלול המחשבה היהודית מן [[המקרא]] ועד ימינו, בבחינת רצף (לעתים שבור) אחד. הכרה זו מומשה רק בחלקה ומחשבת המקרא מעולם לא נכללה רשמית בתחומי עיסוקו של חוג זה. מאז הוקמו באוניברסיטאות נוספות חוגים בשם זה, או שתכני ההוראה באקדמיה מוגדרים בשימוש במונח.
 
ה[[ישיבה תיכונית|ישיבה התיכונית]] [[מדרשית נעם]] הייתה הראשונה ללמד מחשבת ישראל בצורה שיטתית, על-פי [[תוכנית לימודים]] שיצר הרב [[שאול ישראלי]].{{הערה|1=כמבואר בספרו: '''פרקים במחשבת ישראל''' - לקט מקורות לברור עקרי השקפת היהדות}} היום, רוב הישיבות התיכוניות מלמדות תחום זה, ו[[משרד החינוך]] מכיר בו כמקצוע שאפשר להיבחן בו ל[[תעודת בגרות]] כחלופה ל[[ספרות]].
משתמש אלמוני