לדלג לתוכן

עבירה – הבדלי גרסאות

נוספו 99 בתים ,  לפני 5 שנים
אין תקציר עריכה
מ (הוספת קישור למחשבה פלילית)
אין תקציר עריכה
על פי ההגדרה עבירה היא הפרתו של כלל מחייב. על מנת לבחון האם בוצעה עבירה, יש לבחון את הכלל המחייב, מהיכן נלקח תוקפו, והאם אכן הופר. מקומות בהם נמצאים בדרך כלל כללים מחייבים שהפרתם נחשבת לעבירה הם:
 
# '''חוקים, תקנות וצווים''' שחוקקה מדינה ריבונית. בדרך כלל העבירות נמצאות ב[[חוק העונשין]]. ישנן עבירות המפורטות בחיקוקים נוספים, כגון חיקוקים העוסקים במסים, ב[[תעבורה]], ב[[תכנון ובניה]], בשמירה על בריאות הציבור, בשמירה על הסביבה, ובאיסורים על [[סחר בסמים]], ואיסורים נוספים. חוקים רבים אשר אינם עוסקים דווקא בעבירות ובעונשין כוללים "פיסקה עונשית" ההופכת את הפרתם של סעיפים מסוימים מהם לעבירה. החוק יכול להסמיך מחוקק משנה להתקין תקנות אשר אף הן מחייבות והפרתן היא עבירה. {{סחפ|חוק העונשין|סעיף 1 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977}} קובע כי "אין עבירה ואין עונש עליה אלא אם כן נקבעו בחוק או על פיו", אך ברור הוא כי הכוונה היא לעונש שיכולה להשית המדינה, ולא לעונשים פנימיים בארגונים שונים, או לעונשים מידי שמיים.
# '''המשפט הבינלאומי'''. לעתים מעשה (כגון [[פשע מלחמה]]) אינו מהווה עבירה על פי חוקיה של מדינה מסוימת (לדוגמה [[גרמניה הנאצית]] אשר איפשרה את אפליית היהודים על פי [[חוקי נירנברג]]) אך הוא מהווה עבירה על המשפט הבינלאומי, אשר יוכל להעמיד את העבריין למשפט (כגון [[משפטי נירנברג]]) על אף שאותו עבריין לא הפר את חוקי מדינתו.
# '''תקנון''' של ארגון כלשהו, כגון: מוסד להשכלה, חברה מסחרית, ארגון צדקה, מועדון חברים, ארגון [[צבא|צבאי]], וכדומה. הפרת כללים של ארגון שאינו מדינה מכונה בדרך כלל '''עבירת משמעת'''. הענישה על הפרה מסוג זה היא לרוב פנימית בתוך הארגון, וקלה יותר מהענישה על הפרת חוק, צו או תקנה.
 
==סיווג העבירות לפי חומרתן==
בחוקי [[ישראל|מדינת ישראל]] מסווגות העבירות לשלוש דרגות חומרה, על פי {{סחפ|חוק העונשין|פרק ד סימן ה|סימן ה' ספרק ד' לחוק העונשין}}:
# "'''חטא'''" - עבירה שנקבע לה כעונש מרבי [[מאסר]] לתקופה שאינה עולה על שלושה חודשים, ואם העונש הוא [[קנס]] בלבד – קנס שאינו עולה על שיעור הקנס שניתן להטיל בשל עבירה שעונשה הוא קנס שלא נקבע לו סכום.
# "'''עוון'''" - עבירה שנקבע לה עונש מאסר מרבי לתקופה העולה על שלושה חודשים ושאינה עולה על שלוש שנים; ואם העונש הוא קנס בלבד – קנס העולה על שיעור הקנס שניתן להטיל בשל עבירה שעונשה הוא קנס שלא נקבע לו סכום.
משתמש אלמוני