לדלג לתוכן

רעידת אדמה – הבדלי גרסאות

נוספו 4 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
הוספת קישור להשבר הסורי-אפריקני
מ (הסבת תבנית nrg1 לתבנית nrg (תג) (דיון))
מ (הוספת קישור להשבר הסורי-אפריקני)
חיזוי קצר טווח מתבסס על מעקב אחר תופעות שונות המעידות על רעידת אדמה קרבה: רעידות משנה מקדימות, שינוי [[מוליכות חשמלית|במוליכות החשמלית]] של הסלע, שינויים בריכוז גז [[רדון]] ב[[מי תהום]], שינויים במפלסי המים במעיינות, שינויים בהתנהגות בעלי חיים ועוד. עם זאת, לא נתגלתה תופעה מקדימה משותפת לכל רעידות האדמה ואין כלל הכרח שיופיעו סימנים כאלה. לפיכך, שיטה לחזוי רעידות אדמה בטווח של ימים אינה קיימת. חיזוי רעידות אדמה נחשב לנושא בעייתי של מדע [[טקטוניקה|הטקטוניקה]], ויש מדענים בתחום הטוענים אף כי הדבר בלתי אפשרי.
 
חיזוי רעידת אדמה, אפילו בהתראה של דקות ספורות, עשוי להקטין במידה רבה את הנזקים שגורמת רעידת אדמה. הקטנת הנזקים ברכוש, וגם הקטנת הנזקים בנפש, מושגת באמצעות בנייה המביאה בחשבון את קיומן של רעידות אדמה. לאדם יש ידיעה ברורה על אזורים מועדים לפורענות, אך טרם נמצאה שיטה לחיזוי רעידת אדמה בהתרעה של שעות, אך קיים מכשיר ביתי לחיזוי בהתרעה של כמה שניות על ידי גילוי גל P שמגיע לפני גל S ההרסני{{הערה|1=[http://www.youtube.com/watch?v=jb1A_dfgKdY (ניסוי המכשיר באוניברסיטת טוקיו) ]}}. חברה מסחרית בישראל פרסה רשת גלאים לאורך [[השבר הסורי-אפריקני]] והעתק יגור, המאפשרים התרעה במשך זמן כפול, כך שחיבור למערכת כזו מאפשר חיזוי של יותר מחצי דקה ברוב חלקי הארץ ועד לכדי דקה בחלקים מסוימים{{הערה|1=[http://www.thecom.co.il/article.php?id=16399 ערוכים לרעידת אדמה?] באתר [http://www.thecom.co.il TheCom],{{כ}} 8.2.2012}}. מפעם לפעם מגיעים דיווחים על מדען שגילה דרך לחזות רעידות אדמה בהתראה ארוכת טווח, אך דיווחים אלו מתבררים כמוקדמים.
 
ב-[[16 באפריל]] [[2004]] הודיע צוות בראשות ולדימיר קייליס-בורוק, [[גאופיזיקה|גאופיזיקאי]] מ[[אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס]], כי פיתח [[אלגוריתם]] שמאפשר לנבא רעידות אדמה בדיוק של חודשים. לטענתו הצליח לחזות רעידות אדמה קודמות. בהזדמנות זו הוא הזהיר כי רעידת אדמה חזקה תתרחש בדרום [[קליפורניה]] עד ה-[[5 בספטמבר]] 2004. התחזית מתבססת על נתונים שנאספו באזור במשך 18 שנים. קייליס-בורוק הבהיר כי שיטתו לנבא רעידות אדמה גדולות מבוססת על בסיס מעקב אחר רעשי אדמה בסדר גודל קטן ודפוסים היסטוריים במקומות מועדים לפורענות של רעידות אדמה, שיהוו [[אינדיקציה]] לרעשי אדמה קטלניים יותר. רעידת האדמה הקרובה ביותר לתחזית זו שהייתה בקליפורניה היא הרעידה שהייתה ב-[[28 בספטמבר]] 2004 בפרקפילד במגניטודה 6.0, כך שהתחזית אינה מדויקת. אם אכן נתגלתה דרך לחיזוי רעשים זהו מפנה גדול. בשיטות קודמות ניתן היה על בסיס [[סטטיסטיקה]] לחזות את הרעידות ברמת דיוק של שנים, בעוד שבשיטה המדוברת החיזוי הוא ברמת דיוק של חודשים. למותר לציין שטענות אלו עדיין צריכות הוכחה.