לדלג לתוכן

מרחב השגשוג המשותף של מזרח אסיה רבתי – הבדלי גרסאות

מ
הוספת קישור למדינות המערב
מ (הוספת {{תב|ויקישיתוף בשורה}} בקישורים חיצוניים במידה וחסר (תג) (דיון))
מ (הוספת קישור למדינות המערב)
בתקופה זו רבות מן המדינות שנכבשו על ידי יפן נשלטו באופן פורמלי על ידי [[ממשלת בובות|ממשלות בובה]], אשר עשו את רצונה של יפן, ושיעבדו את צורכי האזרחים ואת כלכלת מדינותיהן לצרכיה של המדיניות היפנית, בהצדיקן את פעולותיהן אלו ברצונן במרחב אסיאתי מאוחד החופשי מהשפעה אירופית או אף מנוגד לה. היה זה רעיון שהתפתח בחוגי הצבא היפני, ומיוחס לגנרל [[האצ'ירו אריטה]] ששימש בתקופה הרלוונטית כ[[משרד החוץ (יפן)|שר החוץ היפני]], והיה מעין אידאולוג של ההתפשטות הצבאית היפנית. "מזרח אסיה רבתי" היה המונח היפני, שנאסר לשימוש לאחר מלחמת העולם השנייה, שהתייחס למזרח אסיה, דרום-מזרח אסיה, והאזורים הסמוכים.
 
הרעיון של מרחב השגשוג הכלכלי המשותף הוכרז באופן רשמי על ידי שר החוץ היפני [[מצואוקה יוסוקה]] ב-[[1 באוגוסט]] [[1940]] במסיבת עיתונאים, אך צורות שונות של רעיון זה רווחו בחשיבה ובתעמולה היפנית מזה שנים. מנהיגי יפן התעניינו ברעיון מזה זמן רב, ברצונם להרחיב את ההשפעה היפנית וליצור אימפריה על פי המודל המערבי, באמתלה של שחרור העמים האסיאתים מן ה[[אימפריאליזם]] של [[מדינות המערב]].
 
התעמולה היפנית כללה מושגים כ"אסיה לאסיאתים" ודיברה על הצורך לשחרר את עמי אסיה מכוחות המדינות האימפריאליסטיות המערביות. במקרים מסוימים התקבלו הכובשים היפנים כמשחררים, כאשר גירשו את ה[[בריטניה|בריטים]], [[צרפת]]ים, וכוחות של מדינות אירופאיות אחרות. אך הברוטליות של הכיבוש היפני, והגזענות בה נקטו כלפי תושבי המדינות שכבשו הובילו ליחס שלילי מן האוכלוסייה שראתה בהם לבסוף כובש זר, כשם שהיו אנשי המערב, ולרוב אף גרועים מכך. עם כניעתה של יפן במלחמת העולם השנייה התמוטט "מרחב השגשוג המשותף".