לדלג לתוכן

גלאי תת-אדום פסיבי – הבדלי גרסאות

מ
אין תקציר עריכה
מאין תקציר עריכה
מאין תקציר עריכה
'''גלאי אינפרא אדום פסיבי''' הוא גלאי שרגיש לקרינה [[אינפרא אדום|אינפרא אדומה]], שנפלטת מהסביבה ומגוף האדם מאליה, כך שאין צורך בהארה אקטיבית (שנדרשת, למשל, אם משתמשים במצלמהב[[מצלמה]] רגילה בלילה).
 
רוב הקרינה האינפרא אדומה נמצאת בתחום אורכי הגל שבין 1 ל-14 מיקרון, וגוף האדם פולט את הקרינה המירבית באזור 10 מיקרון. גלאים איכותיים מתוכננים בדרך כלל לתחום אורכי הגל 8-12 מיקרון (אינפרא אדום רחוק) כי ל[[אטמוספירה]] יש [[בליעה]] מינימלית בתחום זה. הגלאים הרגישים (והיקרים) ביותר הם גלאי HgCdTe (כספית-קדמיום-טלוריד) שרגישותם הגבוהה מושגת על ידי קירור ב[[חנקן]] נוזלי לטמפרטורה של 77K. הם נמצאים בדרך כלל רק במכשור מדידה מדויק. סוגי הגלאים הזולים והנפוצים יותר הם [[בולומטר|בולומטרים]] וגלאים [[אפקט פירואלקטרי|פירואלקטריים]].
ב-[[שנות ה-90]] הצליחו מספר חברות לפתח מערכים של גלאי אינפרא אדום, ושילבו אותם במצלמות לתחום זה, בדומה ל[[מצלמה דיגיטלית]].
 
מאחר שקרינת אינפרא אדום איננה יכולה לחדור חומרי בנייה או [[זכוכית]], יש להתחשב בכך בעת תכנון שטח הכיסוי של הגלאי. לעומת זאת, הקרינה נפלטת תמיד, גם בלילה, והיא כן חודרת ערפל ועשן, מה שמאפשר לגלאים לפעול גם בסביבה שקשה לראות בה.
 
[[קטגוריה:גלאים וחיישנים]]
98,393

עריכות