לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הסגר (מלחמה)"

נוספו 27 בתים ,  לפני שנתיים
מ
←‏סוגי הסגר: קישורים פנימיים
מ (בוט החלפות: \1-\2, \1-\2, \1–\2)
מ (←‏סוגי הסגר: קישורים פנימיים)
הסגר יכול להיות בכמה דרכים:
* '''הסגר קרוב''' (Close Blockade) - הסגר זה דורש מהצד המטיל אותו להציב יחידות צבא קרוב מאד לנקודות המפתח של האויב. כך למשל, [[אוניית מלחמה|אוניות מלחמה]] ימוקמו סמוך מאד לנמלי האויב, וכך תחסומנה את היציאה. סוג זה של הסגר מטיל עומס כבד מטיל הסגר: היחידות מטילות ההסגר צריכות לשהות למשך פרק זמן ארוך ליד נקודות המפתח של האויב, כשהן רחוקות בדרך כלל מבסיסן, חשופות לפגעי הטבע וגם מתקפות של האויב. המרחק מן הבסיס יוצר אתגרים [[לוגיסטיקה|לוגיסטיים]] ותחזוקתיים לא פשוטים. האויב, לעומת זאת, שוהה בבסיסו בנוחות יחסית. מצד שני, ההסגר המוטל על האויב מונע ממנו לקבל אספקה וציוד נדרשים, דבר היוצר בהכרח מחסור וקושי, הפוגעים בכוחו לאורך זמן. יתרונו של הסגר קרוב הוא המניעה מוחלטת של תנועה ימית ויבשתית מן הצד השני. במהלך [[המלחמות הנפוליאוניות]], בסוף [[המאה ה-18]] ובתחילת [[המאה ה-19]], הטיל [[הצי המלכותי הבריטי]] הסגר ימי קרוב על [[צרפת]]; [[אוניות הקו בצי הבריטי|אוניות הצי הבריטי]] סיירו סמוך מאד לפתחי הנמלים הצרפתיים, ומנעו את יציאת [[הצי הצרפתי]] ותנועת [[אונייה#אוניות סוחר|אוניות סוחר]].
* '''הסגר רחוק''' (Distant Blockade) - הסגר זה מתמקד בחסימת הנתיבים אל מדינת האויב ממרחק רב יותר. נמלי האויב ונתיבי הכניסה אינם נחסמים מקרוב, והדבר מאפשר תנועה מצומצמת של האויב לאורך החופים או בטווח קצר בנתיבי היבשה. לעומת זאת, זרימת סחורות וציוד בנתיביב[[נתיב סחר ימי|נתיבי הים]] או היבשה העיקריים נחסמים. יתרונו של ההסגר הרחוק הוא בכך שהיחידות המטילות את ההסגר יכולות להיות קרובות הרבה יותר לבסיסן, ולהיות מוגנות מפשיטות ותקיפות של האויב. ב[[מלחמת העולם הראשונה]] [[לוחמה ימית במלחמת העולם הראשונה#האסטרטגיה הימית של שני הצדדים לקראת המלחמה|הטיל הצי הבריטי]] הסגר ימי מרוחק על [[הצי הגרמני הקיסרי]]: [[הצי הגדול]] הבריטי התבסס במעגן [[סקפה פלו]], ב[[איי אורקני]], וכך מנע מן הגרמנים את היציאה מן [[הים הצפוני]]. היציאה הדרומית יותר, דרך [[תעלת למאנש]], הייתה גם היא בלתי אפשרית מבחינת הגרמנים, בהיותה קרובה מאד לחופי [[בריטניה]] ו[[צרפת]]. הסגר זה מנע תנועת סחורות וציוד לגרמניה, והביא את האוכלוסייה הגרמנית עד כדי [[רעב]] לקראת תום המלחמה. מאידך, העובדה שהצי הבריטי לא מנע באופן הרמטי את יציאת [[צי הים הפתוח|הצי הגרמני]], איפשרה לגרמנים לבצע כמה פשיטות על החוף הבריטי.
* '''הסגר לא מלחמתי''' (Pacific blockade) - עד [[1827]] היו מהלכים של הסגר חלק ממלחמות. ב-[[1827]] הטילו [[הרסטורציה|צרפת]], [[האימפריה הבריטית|בריטניה]] ו[[האימפריה הרוסית|רוסיה]] הסגר ימי על [[האימפריה העות'מאנית]]. זאת, כחלק מתמיכתם ביוונים ב[[מלחמת העצמאות היוונית]]. היה זה ההסגר הראשון שהוטל ללא [[הכרזת מלחמה]].