לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סימני כתיב"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 3 שנים
←‏כללי דקדוק בשרות הכתיב: תיקון טעות הקלדה, תיקון שגיאת כתיב: בהיכרך⁦⬅️⁩ בהכרח
מ (שוחזר מעריכות של 5.29.13.134 (שיחה) לעריכה האחרונה של קובץ על יד)
(←‏כללי דקדוק בשרות הכתיב: תיקון טעות הקלדה, תיקון שגיאת כתיב: בהיכרך⁦⬅️⁩ בהכרח)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד חזרות
 
'''תכונות מיוחדות של עיצורים''' - שימוש בתכונות מיוחדות של [[עיצור]]ים יכול לסייע לקביעת כללים בכתיב{{הערה|שם=כאב}}.
* [[פתח גנוב]]ה - מופיעה רק לפני עיצור גרוני [[עיצורים לועיים|לועי]] ולכן יכולה לעזור להבחין בין שורשים בהם האות האחרונה של השורש (ל' ה[[פועל (בלשנות)|פועל]]) היא ע' (גרונית) או א' ובין ח' (גרונית) ל- כ'. לדוגמה: נשמע פתח גנובה במילים "למרוח" ו"לשמוע", אבל לא במילים "לשפוך" או "לקרוא". יש לשים לב שהעיצורים הגרוניים יקבלו פתח גנובה רק אם הם באים אחרי [[תנועה (פונולוגיה)|תנועות]] גבוהות כמו: צירי, שורוק, חיריק מלא וחולם מלא. זאת משום שמטרתו היא להקל על ההגייה במקרים אלו. לכן לא בהיכרךבהכרח נשמע פתח גנובה בכל הטיה של שורש של' הפועל שלו גרונית. כדי לבדוק באופן פשוט ובטוח אם השורש של מילה מסוימת מסתיים באות גרונית יש להטות את המילה לתבנית של זכר יחיד בזמן הווה - על ידי השלמת המשפט "הוא עכשיו_______". לדוגמה: "הם פתחו את הדלת" => "הוא עכשיו פותח" (נשמעת [[פתח גנוב]]ה), להבדיל מ"הם הלכו לסרט" => "הוא עכשיו הולך".
* תנועות לפני ומתחת לאותיות [[עיצורים גרוניים|גרוניות]] - יכולות לשמש להבחנה בין שורשים בהם האות הראשונה של השורש - פ' ה[[פועל (בלשנות)|פועל]] היא ע' (גרונית) או א' ובין ח' (גרונית) ל- כ'. לדוגמה: הצליל שנשמע לפני האותיות הגרוניות במילים "לעבוד" ו"לחדול" שונה מזה הנשמע לפני "לכתוב" ו"לאהוב".
* [[דגש קל]] באותיות ב' פ' כ' בתחילת מילה - יכול לשמש להבחנה בין מילים שהאות הראשונה של השורש שלהן היא ב' (המקבלת דגש) או ו', ובין כ' (המקבלת דגש) ל- ק' או ח'. כדי להשתמש בסימן זה יש להטות את המילים לצורות בהן אות השורש הראשונה נמצאת בתחילת מילה ובאמצע מילה ולבדוק אם יש הבדל בהיגוי. לדוגמה: במילה "ל'''כ'''תוב" האות כ' נשמעת שונה מהמילה "'''כ'''ותב" שבאותה משפחה, אך במילה "ל'''ח'''שוב" אין שינוי בהגיית האות ח' לעומת המילה "'''ח'''ושב".
משתמש אלמוני