לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "דיני חוזים"

הוסרו 4 בתים ,  לפני שנתיים
מ
clean up, replaced: הינה ← היא, הינו ← הוא באמצעות AWB
מ (הסבת תג ref לתבנית:הערה (תג) (דיון))
מ (clean up, replaced: הינה ← היא, הינו ← הוא באמצעות AWB)
==היסטוריה של דיני החוזים בישראל==
 
עם קום המדינה היה הבסיס המשפטי לדיני החוזים נעוץ בשני מקורות חיצוניים. ראשית, נשאבו דיני החוזים מ[[המג'לה]], היא קובץ דיני הממונות העות'מאני שנלקח מן המשפט המוסלמי. כבר בימי [[המנדט הבריטי]] היה ברור כי המג'לה הינההיא מסמך מיושן, [[חוק קאזואיסטי|קזואיסטי]], ואינו תואם את הצרכים של דיני החוזים במדינה מודרנית ומתפתחת. במקום בו לא נמצאה תשובה במג'לה פנו השופטים אל [[המשפט המקובל]] הבריטי. גם לאחר קום המדינה נשאבו דיני החוזים משני מקורות אלו, כאשר אליהם נוספה [[פסק דין|פסיקה]] ישראלית חדשה, שפיתח [[בית המשפט העליון]]{{הערה|1=לסקירה התפתחותית של המשפט האזרחי במדינת ישראל ראו: [[מנחם מאוטנר]], [http://www.tau.ac.il/law/mautner/rules1.doc כללים וסטנדרטים בחקיקה האזרחית החדשה - לשאלת תורת-המשפט של החקיקה], '''[[משפטים]]''' {{DOC}}}}.
 
בתחילת שנות השבעים החלה [[חוק|חקיקה]] [[המשפט בישראל|ישראלית]] חדשה שקבעה עקרונות ישראליים מקוריים לדיני החוזים, וקבעה מושגי מפתח מקוריים, שקיבלו עם הזמן פרשנות ישראלית מקורית, ללא תלות בכל שיטת משפט זרה (ולדוגמה החיוב לשאת ולתת על כריתת חוזה [[תום לב|בדרך מקובלת ובתום לב]]{{הערה|1=[[אלן מילר]] ו[[רונן פרי]], [http://ssrn.com/abstract=1988914 מאמר על מקומו ומשמעותו של מושג תום הלב בדיני החוזים] (2012)}}).
* חוק המכר - המדובר בסדרת חוקים העוסקים בחוזה הנפוץ הוא חוזה המכר. החוקים עוסקים בשאלות הנוגעות להעברת הבעלות בממכר, אי התאמה, ושאלות רבות נוספות. המדובר ב[http://www.consumer1.org/documents/meher.htm חוק המכר, תשכ"ח-1968], חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973, חוק המכר (מכר טובין בינלאומי), תשל"א-1971, וחוקים נוספים.
* [[חוק החוזים האחידים]], התשמ"ב-1982:{{הערה|[http://www.tourism-law.co.il/adhes1.htm חוק החוזים האחידים, התשמ"ב-1982]}} חוזה אחיד הוא חוזה שנוסח על ידי ספק, בלשון אחידה, ומשמש להתקשרות עם מספר בלתי מסוים של לקוחות. לדוגמה, חוזה לרכישת דירה שנוסח על ידי [[יזם בנייה]] ומשמש להתקשרות עם כל קוני הדירות באותו פרויקט, כאשר ההבדל בין חוזה לחוזה הוא רק בשם הרוכש ומספר הדירה. החוק מכיר בכך שחוזה כזה נוטה מטבעו לקפח את הלקוח, שהוא הצד החלש, ומכיוון שכך החוק כולל הגדרת תנאים מקפחים שאותם יכול לפסול בית המשפט. כן מקים החוק בית דין לחוזים אחידים.
* [https://www.kalir.co.il/articles/1493 חוק חוזה הביטוח], התשמ"א-1981:{{הערה|1=[https://www.kalir.co.il/articles/1493=חוק%20חוזה%20הביטוח חוק חוזה הביטוח, התשמ"א-1981]}} החוק עוסק בחוזה הביטוח, מתוך מגמה להגן על המבוטח, שהינושהוא החוליה החלשה במשולש מבטח - [[סוכן ביטוח]] - מבוטח. החוק מסדיר את הנושא מתוך מגמה צרכנית ברורה.
* [[חוק חוזה קבלנות]], התשל"ד-1974:{{הערה|[http://www.moital.gov.il/NR/exeres/FC841606-2875-4A0A-B04C-DB1B787F9305.htm חוק חוזה קבלנות, התשל"ד-1974]}} החוק עוסק בחוזה הקבלנות, שהוא חוזה למתן שירות עבור תמורה.
* [[חוק השכירות והשאילה]], התשכ"ט-1974. החוק עוסק בחוזה השכירות והשאילה, ומסדיר הוראות שונות הנוגעות לעניין זה.