לדלג לתוכן

להב – הבדלי גרסאות

הוסרו 1,723 בתים ,  לפני 4 שנים
בננה+בננה=שוקולד
מאין תקציר עריכה
(בננה+בננה=שוקולד)
'''להב''' הוא חלק ב[[כלי עבודה]], [[כלי נשק]] או ב[[מכונה]] (למשל, [[מאוורר]]) שבדרך כלל יהיה בקצהו חד או מחודד. חלק זה יכול להיות מאבן, למשל [[צור (סלע)|צור]], או ממתכת, כיום בעיקר [[פלדה]]. הלהב משמש לחיתוך, [[דקירה]], פריסה, תפיסה (לדוגמה, [[גדר תיל]]) גירוד וכיוצא בזה.
 
==דרך פעולה==555 שלום לכולם איתמר הוא הכי מלך בעולם ואת|ה סתם מכוער\ת ואיתמר היא חמוד מאוד והוא בן 42 והוא אוהב פומלות.
==דרך פעולה==
העקרון העומד בבסיסו של הלהב הוא ריכוז כל ה[[כוח (פיזיקה)|כוח]] בשטח קטן מאד כדי ליצור [[לחץ]] גבוה, ועקב כך חדירה לחומר.
 
בלהב משונן כל שן מרכזת כוח לאזור קטן יותר מה שמאפשר חיתוך חומרים [[קשיות|קשים]] יותר. כך, התנועה עצמה תאפשר חיתוך גם תוך הפעלת פחות כוח - למשל בסכין לחיתוך [[לחם]].
 
למספר כלי נשק (וכן כלי עבודה), להבים מעוקלים. לעומת הלהב הישר, הלהב מעוקל מאפשר הפעלת כוח למשך זמן גדול עקב צורת מגעו עם החומר, בנוסף, הוא מרכז את הכוח בשטח קטן יותר.
 
ככלל, להב חייב להיות עשוי מחומר קשה יותר (או בעל קושי זהה) לחומר אותו נועד לחתוך. במידה ולא, הלהב לא יצליח לחדור (יספוג בעצמו את כל האנרגיה, מה שיתבטא בנזק ללהב) או ישחק מהר מאד (אם הוא חזק מספיק כדי להעביר חלק מהאנרגיה אל החומר). מבחינה פרקטית, הלהב חייב להיות קשיח מספיק - לדוגמה, [[זכוכית]] היא חומר קשה למדי אך שביר מאד, ועקב כך אינה מתאימה לשמש כחומר גלם ללהבים. בעיה זו מתבטאת גם בכך שעיבוד מתכת באמצעות חום שנועד להגדיל את [[קשיות]] המתכת מחליש את קשיחותה. שיטות שונות, למשל, הקשחה מדורגת, מאפשרות איזון בין שתי תכונות אלו.
 
{{קישור לוויקימילון}}
{{קצרמר|טכנולוגיה}}
 
[[קטגוריה:נשק קר]]
[[קטגוריה:כלי עבודה]]
[[קטגוריה:כלי חיתוך]]
משתמש אלמוני