לדלג לתוכן

מוחמד אבן סעוד – הבדלי גרסאות

נוספו 954 בתים ,  לפני 3 שנים
היה אמיר העיירה דרעייה, בתקופתו החל [[מוחמד אבן עבד אל-והאב]] להפיץ את תורת ה[[והאביה]], אל-והאב טען כי המודרנה על חידושיה החומריים והתאולוגיים השונים עיוותו את האסלאם. הוא נלחם בחלחול של האמונות הטפלות לתוך האסלאם (כמו הסופיות), וראה כעיקר האמונה את יחודו של אללה, ובעקבות כך ראה בסגידה למוחמד ולנאמניו פוליתאיזם,
 
לאחר שאל-והאב גורש מן אלעוינה השכנה, הזמינו אבן סעוד לגור תחת חסותו. השניים החליטו לעבוד יחד כדי ליישם את [[והאביה|רעיונותיו]] של אבן עבד אל-ווהאב על טיהור ה[[איסלאם]] מחידושים (כפירה) על ידי החזרתו אל עקרונות ה"אמת" של האסלאם כפי שהם ראו אותו. ההסכם, שנחתם בשנת [[1744]] ובעקבותיו נכבש חבל הארץ נג'ד, היווה את תחילתה של המדינה הסעודית הראשונה (האמירות של דירייה) והמנוע הדתי-אידאולוגי לפעולתה. אמירות זו פעלה עד לשנת [[1818]] והיוותה את הבסיס לערב הסעודית של היום.
 
ההסכם, שנחתם בשנת [[1744]] ובעקבותיו נכבש חבל הארץ נג'ד, היווה את תחילתה של המדינה הסעודית הראשונה (האמירות של דירייה) והמנוע הדתי-אידאולוגי לפעולתה. בעקבות שיתוף הפעולה ביניהם העניק אל-והאב ובעקבותיו [[עולמא|חכמי ההלכה]] הוהאבים לגיטמציה לשלטונו של בית סעוד, ואבן סעוד השתמש בתורת הוהאביה כסיבה להרחבת שלטונו ב[[חצי האי ערב|חצי האי]], הוהאביה סייעה בידו אף בכך שהיא יצרה מכנה איסלאמי משותף, שסייע לגשר על חיכוכים בין שבטיים, וליצירת כוח פוליטי והאבי מאוחד בראשותו של אבן סעוד.
הסמכות שניתנה בידיו של אבן סעוד היתה מעבר לסמכות פוליטית חילונית, אלא הוא הוכתר כ[[אימאם]] וכמפקד המאמינים (אמיר אל מֻאְמִנִין), כמו כן התקבע אז העיקרון שהשליטה הסעודית תעבור בין בני משפחתו של אבן סעוד. אמירות זו פעלה עד לשנת [[1818]] והיוותה את הבסיס לערב הסעודית של היום.
 
== שושלת ראשי בית סעוד ==