הבדלים בין גרסאות בדף "צדפות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין שינוי בגודל ,  לפני שנתיים
מ
←‏מראה והתנהגות: תודות ל -> הודות ל, replaced: תודות ל ← הודות ל באמצעות AWB
מ (←‏מינים ומגוון: תיקון קישור פנימי)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
מ (←‏מראה והתנהגות: תודות ל -> הודות ל, replaced: תודות ל ← הודות ל באמצעות AWB)
מסרקים, ליביות, תיבות נוח ועוד סוגים ומינים רבים של צדָפות חיים בתוך הטין בקרקעית הים. לכל אחת מן הצדפות יש צורה וצבע מיוחדים, ומרבות מהן מייצרים עד היום כפתורי צֶדֶף. [[כוכבי ים|כוכבי הים]] הן אויביהן של המסרק והליביה, וטורפים אותם בכל פה. לצדָפות אלו יש עיניים זעירות לאורך שפת גלימתן ובאמצעותן הן מבחינות בכוכב הים המתקרב אליהן, אז הן פותחות וסוגרות את קשוותיהן במהירות רבה ויוצרות בדרך זו סילוני מים ההודפים אותן קדימה וכך הן נמלטות מאויבן.
 
צִדְפוֹת הענק נפוצות מאוד ב[[שונית אלמוגים|שוניות האלמוגים]] בימים הטרופיים. לרוב הן צמודות למקומן, קשוותיהן פתוחות ומכוסות בשפת הגלימה הבשרנית והצבעונית. על כל מגע או תנועה מגיבות צדפות אלה בכיווץ גלימתן ובסגירת קשוותיהן החזקות. החוקרים גילו, שבתוך רקמת הגלימה מצויים חללים ובהם ציבורים של [[אצות]] החיות חיי שיתוף עם הצִדפּה. תודותהודות לפעולה ההטמעה של אצות אלה, מתנקה גוף הצדפה מחלק מן הפסולת שהוא מפריש, ונוסף על כך מקבלת הצדפה מן האצות תוספת של חמצן ואולי גם של מזון. האצות השיתופיות מסייעות לצדפּת הענק גם לבנות את קוֹנכייתה.
 
[[צדפות קודחות]] – הן קבוצה מיוחדת של מינים החיים בתוך גופים מוצקים שונים. עמן נמנה תמר הים, צדפה חומה ומוארכת שאורכה עד 6 ס"מ, הקודחת בתוך אבנים וסלעי גיר שבים, בייחוד במים רדודים, באמצעות חומצה שהיא מפרישה מבלוטה מיוחדת. קשוותיה מצופות בחומר קרני המגן עליהן מפני החומצה. יש גם צדָפות הקודחות בעץ בעזרת קשוותיהן וגורמות נזקים לסירות ולספינות העשויות עץ.
1,999

עריכות

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה