לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אירועי כיכר טיין-אן-מן (1989)"

←‏הדיכוי: עידכון והוספת מקור
(←‏קישורים חיצוניים: כתבה מוואלה כעת)
(←‏הדיכוי: עידכון והוספת מקור)
דיכוי המחאות סומל לרבים בעולם המערבי באמצעות התמונה המפורסמת שצולמה ב-[[5 ביוני]] [[1989]] שבה נראה מפגין בודד כשהוא עומד ועוצר בגופו שיירת [[טנק]]ים. האיש עמד במשך מחצית השעה עד שלבסוף נמשך מהמקום על ידי צופה מן הצד. למרות מאמצים רבים, זהותו של האיש בצילום לא נתגלתה עד היום. מגזין "[[טיים]]" כינה אותו "[[המורד האלמוני]]" והכניס אותו לרשימת [[טיים 100|100 האנשים המשפיעים ביותר]] ב[[המאה ה-20|מאה ה-20]].
 
בקרב המפגינים נחלקו הדעות בין התומכים בנסיגה שקטה לבין אלו שהאמינו כי יש להישאר בכיכר אפילו במחיר של גרימת מרחץ דמים בהתנגשויות עם הצבא. לבסוף נתקבלה ההחלטה לסגת בשקט, והמפגינים עזבו את הכיכר ואת סביבותיה. לטענת הממשלה הסינית לא היו הרוגים בכיכר, טענה נכונה מן הפן הטכני אך לא מן הפן המהותי, מכיוון שבכיכר אכן לא נהרג אף אדם, אבל ברחובות המובילים אליה נהרגו לפי הערכותהערכת [[הצלב האדום]] הסיני כ-2,600700 איש, (המספרולפי האמיתיהערכות עודנובמערב סוד- מדינהלפחות בסין) ונפצעו כעשרתעשרת אלפים אזרחיםאיש.{{מקורהערה|שם=אינדפנדנט|[http://www.independent.co.uk/news/world/asia/tiananmen-square-massacre-death-toll-secret-cable-british-ambassador-1989-alan-donald-a8126461.html כתבה] בעיתון "[[אינדפנדנט]]", 23 בדצמבר 2017}}
 
לאחר שוך הסערה עשתה ממשלת סין מאמצים כבירים לאסור ולהביא לדין את הסטודנטים מנהיגי המחאה. אלה שלא הצליחו להימלט מהמדינה נשפטו למאסר ולאחר זמן מה הורשו לעזוב את המדינה ל[[ארצות הברית]]. בהנהגת המפלגה ג'או דזה-יאנג, שהתנגד להפעלת משטר צבאי, הועבר מתפקידו כמזכ"ל המפלגה ובמקומו קודם לתפקיד [[ג'יאנג דזה-מין]] שהיה ראש עיריית [[שאנגחאי]] בתקופת המהומות ולא לקח כל חלק באירועי כיכר טיין-אן-מן.