לדלג לתוכן

כתיב כימי – הבדלי גרסאות

הוסרו 9 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
מ (הוספת שורת קישורים חיצוניים ותחתיה {{תב|ויקישיתוף בשורה}} במידה וחסר (תג) (דיון))
== תרכובות: נוסחאות טקסט ==
 
* '''נוסחה מולקולרית''' היא הדרך הבסיסית ביותר לציון [[תרכובת|תרכובות]]. בנוסחה זו נכתבים הסמלים הכימיים של האטומים המרכיבים אותה, ולצידם מספר האטומים מכל סוג. מספר האטומים נכתב מימין לסמל הכימי, בכתב תחתי. קיים הבדל בין כתיבת [[נוסחה אמפירית (כימיה)|נוסחה אמפירית]] ל[[נוסחה מולקולרית]]. בכתיבת נוסחה אמפירית נכתבים בתחילה (בצד שמאל) אטומי ה[[מתכות]] ולאחר מכן אטומי ה[[אל-מתכות]]. בין אטומי האלמתכת ייכתב קודם הפחמן (סימונו C), לאחר מכן מימן (H) ולאחריו החמצן (O). אטומים אחרים, במידהאם וקיימיםקיימים ב[[תרכובת]] ייכתבו, לרוב, על פי סדר הופעתם ב[[הטבלה המחזורית|טבלה המחזורית]]. כתיבתה של נוסחה מולקולרית מסובכת יותר, שכן היא דורשת מידע לגבי המבנה המולקולרי של המולקולה. בכתיב מסוג זה יופיעו האטומים על פי מיקומם וקישורם במולקולה.
 
דוגמאות:
::: <math>\ \mathrm {CH_3(CH_2)_4OH}</math> (נוסחת מבנה של [[פנטנול]]. המולקולה מורכבת מקבוצת מתיל, ארבע קבוצות מתילן וקבוצת הידרוקסיל).
 
::: <math>\ \mathrm {(CH_3)_2CO}</math> (נוסחת מבנה של [[פרופנון]] (אצטון). המולקולה מורכבת משתי קבוצות מתיל הקשורות לקבוצת [[קרבוניל]]).
 
== קשרים קוולנטיים: מבנה לואיס ==
96

עריכות