לדלג לתוכן

מחזיר פינתי – הבדלי גרסאות

הוסרו 348 בתים ,  לפני 15 שנים
שכתוב
(שכתוב)
[[תמונה:Corner-reflector.svg|שמאל|ממוזער|250px|מהלך קרני האור בפגיעה במחזיר פינתי עשוי מראות. ניתן לראות שהקרניים חוזרות לכיוון שבאו ממנו, ללא תלות בזווית הפגיעה]]
מחזיר פינתי או [http://en.wikipedia.org/wiki/Corner_reflector Corner reflector] באנגלית, הוא אוביקט פסיבי המשמש כמחזיר לאות RF או אופטי.
'''מחזיר פינתי''' (ב[[אנגלית]]: Corner reflector) הוא עצם פסיבי, שצורתו כצורתה של פינה שנחתכה מ[[קובייה]], המשמש כמחזיר לאות [[RF]] או [[אור|אופטי]]. ייחודו הוא בכך שאינו מפזר את האות הפוגע באופן שווה לכל הכיוונים, אלא מחזיר את רובו לכיוון המשדר.
יחודו הוא בכך שהוא מחזיר את רוב האות הפוגע בו לכיוון המשדר.
 
ישנם ארבעה מובנים למושג מחזירים פינטיים (מסודרים על פי נפוצות)
# מחזיר מכ"ם הבניוי משלושה משטחים ניצבים מוליכים, אשר מחזיר אות RF לכיוון השידור. במידה ליש למחזיר צורה ריבועית הוא מכונה באנגלית corner cube.
# שלושה משטחים ניצבים רק הפעם מצופים במראות (עבור תחומי תדר גבוהיים - אופטיים או IR). ניתן ליצר מחזיר כזה בגדלים מיקרוסקופים לשילוב בצבע או באמצאות פולימר. התקן אופטי כזה מכונה בנוסף [[מחזיר רטרו]].
# בפענוח מכ"ם, מכנים כל דבר בעל החזר ממשטחים שטוחים הגדול מהמצופה לנפח של המטרה 'מחזיר פינתי'
# אנטנה כיונית המשתמשת בלפות שני משתחים ניצבים כדי להיות כיוונית.
==עקרון הפעולה==
כאשר פוגע [[גל]] בעצם אקראי, חלקו מוחזר ממנו. בהחזרה רגילה תקף [[חוק סנל]] ב[[אופטיקה]], שלפיו [[זווית]] הפגיעה שווה לזווית ההחזרה. לפיכך, כאשר פוגע אות בעצם כלשהו, הסיכוי שחלק ממנו יחזור לכיוון מקור האות הוא קטן: לשם כך על העצם להיות ניצב לקרינה הפוגעת, והסיכוי לקבלת מצב זה באקראי הוא נמוך מאוד. במחזיר פינתי, לעומת זאת, יש שלושה משטחים מחזירים, ניצבים זה לזה. בגלל ה[[גאומטריה]] המיוחדת, האות שפוגע באחד המשטחים מוחזר למשטח אחר, ומוחזר גם ממנו, בחזרה לכיוון המשדר. לכן חלק גדול מהאות שפוגע במחזיר הפינתי יחזור למשדר.
מחזיר פינתי הוא צורה גאימטרית כזו שה[[שטח חתך מכ"ם|שח"ם]] הממוצע על הרבה זוויות הוא גדול מההחזר של כדור שגדול באופן משמעותי מגודל הגוף. בהחזרה רגילה עקרון הפעולה מבוסס על [[חוק סנל]] ב[[אופטיקה]] שזווית הפגיעה שווה לזווית ההחזרה, אולם [[שטח חתך מכ"ם|שח"ם]] מונוסטטי נקבע על פי ההחזר בכיוון השידור, אולם על פי חוק סנל רק מעט מאוד מההארה הפוגעת בגוף בדיוק ניצבת לגוף ולכן תחזור לכיוון ממנה היא הגיעה לכן גם בגוף יחסית גדול לא יחזור הרבה המאות. במחזיר פינתי יש שני משטחים כך שהאות הפוגע בראשון מוחזר לשני והאות הפוגע בשני מהראשון יחזור למשדר. (משיקולי סימטריה כל אחד משלושת המשטחים שקול ויכל להיות הראשון או השני בדוגמה). ולכן כל האות (עד כדי עיבודי החזרה) הפוגע ב'מחזיר הפינתי' יחזור למשדר.
==שימושים==
# מטרת מכ"ם
# מחזיר אור ([[אופניים|לאופניים]], [[רכב|לרכב]])
# [[דמאיים]] למכ"ם - לדמות מטרות יותר גדולות
# מדידת מרחקים מדויקים ב[[אופטיקה]]
# מטרה לבדיקות ב[[תקשורת אלחוטית]]
 
==שימושים==
# מטרות [[מכ"ם]] בונים ממחזירים הבנויים משלושה משטחים ניצבים [[מוליכות חשמלית|מוליכים]], שמחזירים אות RF לכיוון השידור.
# [[אנטנה]] כיוונית שבה לפחות שני משטחים ניצבים, כדי להשיג כיווניות.
# ב[[התחום הנראה|תחום הנראה]] או ב[[תת אדום]]) בנויים מחזירים פינתיים משלושה משטחים ניצבים, מצופים ב[[מראה|מראות]]. מחזירים כאלה ניתן לייצר גם בגדלים זעירים ולשלב אותם במחזירי אור (ל[[אופניים]], ל[[רכב]] וכדומה).
# ב[[אופטיקה]] - מדידת מרחק מדויקת באמצעות [[תאודוליט]]
 
==ראו גם==
*[[עין חתול]]
 
[[קטגוריה:מכ"ם]]
[[קטגוריה:אופטיקה]]
 
[[en:Corner reflector]]
[[ja:コーナーキューブ]]
[[ru:Уголковый отражатель]]
{{נ}}
81,966

עריכות