לדלג לתוכן

דוד אופנהיים – הבדלי גרסאות

נוספו 1,938 בתים ,  לפני 4 שנים
הרחבה
(הרחבה)
נולד ב[[וורמס]], למד אצל רבי [[גרשון אשכנזי]] ב[[מץ]], ואצל רבי [[יצחק בנימין וולף]] מ[[לדנסברג]]. בהמשך למד גם אצל רבי יעקב ז"ק אשכנזי (אביו של רבי [[צבי הירש אשכנזי]]), ואצל ר' [[בנימין וולף אפשטיין]] ב[[פרידברג (בוואריה)|פרידברג]]. בצעירותו התיידד עם הרב [[יאיר חיים בכרך]] ועמד עמו בקשרי מכתבים.
 
בגיל 17 נשא לאישה את בתו של סוכן החצר אליעזר ליפמאן בהרנדס הכהן מהאנובר.
בהיותו כבן 20 נסמך להוראה, ובגיל 25 מונה לרבה של [[ניקלשבורג]]. לאחר עשרים שנה בניקלשבורג הפך לרבה של העיר [[פראג]].
 
בהיותו כבן 20 נסמך להוראה, ובגיל 25 ב 1689 מונה לרבה של [[ניקלשבורג]]. לאחרהוא עשריםייסד שנהבה בניקלשבורגבית הפךמדרש לרבהותמך שלבלומדיו העיר [[פראג]]מכספו.
חתנו הנודע הוא הרב [[חיים יונה תאומים]], מחבר "קונטרס ר' חיים יונה".
 
ב 1697 הוזמן לכהן כרב [[בריסק (בלארוס)|בריסק דליטא]]. ב 1702 הפך לרבה של העיר [[פראג]] ושימש בה עד יום מותו. ב 1713 נבחר גם לרב המדינה למחצית בוהמיה. ב 1717
הרב אופנהיים נודע כחובב [[ספר]]ים נלהב, אחר המלחמה הביא ראש מועצת המלחמה האוסטרית, הנסיך אויגן מסבויה, לדודו רבי שמואל אופנהיים, מספר רב של כתבי יד בעברית מטורקיה. הרב אופנהיים היה נוסע למרחקים כדי לרכוש ספר או [[כתב יד (מקור)|כתב יד]]. הייתה לו ספרייה ששמה יצא למרחוק והיו בה אלפי ספרים ומאות כתבי יד. הספרייה עברה אחרי גלגולים ל[[אוניברסיטת אוקספורד]] לספריית ה[[בודליאנה]].
 
נבחר לרב המדינה כולה.
 
היה לו סכסוך עם ר' [[יהונתן אייבשיץ,]] שיה אז דרשן וראש ישיבה בפראג.
 
אופנהיים היה גם "[[נשיא ארץ ישראל]]" וממונה על הקופה של "[[מעות א"י]]" בפראג.
 
לאחר שהתאלמן, נשא אשה שניה ב 1712. חתנו הנודע הוא הרב [[חיים יונה תאומים]], מחבר "קונטרס ר' חיים יונה".
 
אופנהיים עסק גם במסחר, והיה נוסע לירידים בלייפציג. בערוב ימיו - התעוור.
 
הרב אופנהיים נודע כחובב [[ספר]]ים נלהב,. אחר המלחמה הביא ראש מועצת המלחמה האוסטרית, הנסיך אויגן מסבויה, לדודו רבי שמואל אופנהיים, מספר רב של כתבי יד בעברית מטורקיה. הרב אופנהיים היה נוסע למרחקים כדי לרכוש ספר או [[כתב יד (מקור)|כתב יד]]. הייתה לו ספרייה ששמה יצא למרחוק והיו בה אלפיכ 7000 ספרים ומאותמודפסים ו 780 כתבי יד. הספרייהאופנהיים עברהתמך אחריבמחברים גלגוליםוסייע ל[[אוניברסיטתלהם אוקספורד]]בהוצאת לספרייתספריהם. ה[[בודליאנה]]כתבי יד שעלו לו הון רב, השאיל חינם למדפיסים כדי לעשותם קניין הרבים.
 
כשעבר לפראג לא העביר את ספריו מאימת הישועים, שהרבו להחרים ספרים שנראו להם חשודים. בנו, יוסף ירש את את הספרים ולאחר מותו של זה, ב 1739 עברו על הספריה כמה גלגולים.
 
במשך עשרות שנים היתה ארוזה בהאמבורג, היתה ממושכנת לעירייה, בגלל חוב של חמישים אלף מארק. משה מנדלסון ופרופסור מיכאליס השתדלו להניע את יהודי ברלין ונסיכי גרמניה שיפדו את אוצר הספרים.
 
בסוף. הספרייה נקנתה על ידי [[אוניברסיטת אוקספורד]] לספריית ה[[בודליאנה]]. אוצר ספרים זה הניח את היסוד למחלקה העברית באוקספורד. זהו אחד מאוספי הספרים העשירים ביותר של המאות ה 17 ו ה 18.
 
הרב אופנהיים נקבר ב[[בית הקברות היהודי העתיק בפראג]], וקברו שופץ בשנת 1978.
 
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}האנציקלופדיה העברית, כרך ב' עמ' 74-75
* [https://books.google.co.il/books?id=ry1fAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=iw&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false קטלוג אוסף אופנהיים] באתר [[גוגל ספרים]]
* {{אוצר ישראל|א|223|אופנהיים, דוד|עמודים=207–208}}
38

עריכות