לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "לאמארקיזם"

נוספו 2 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
עדין -> עדיין
מ (בוט החלפות: לעיתים)
מ (עדין -> עדיין)
בעיה נוספת בתיאורית הלאמארקיזם היא שאין צורות ביניים בשכבות ה[[מאובנים]]. לפי הלאמארקיזם, מינים מתפתחים מצורה פשוטה למורכבת לאורך זמן ממושך בהתאם לשינויים סביבתיים וצרכים משתנים. בהתאם לכך, ניתן היה לצפות שיימצאו שרידים ומאובנים רבים המעידים על שינויים אלה, אם רק מפאת כמות המינים השונים הקיימים כיום. עם זאת, רק מעט מאובנים נמצאו, ואין זה מספיק על מנת להוכיח שהיו קיימות צורות ביניים.
 
בנוסף על ההוכחות בתחום הביולוגיה התפתחותית שלבדיקתן יש צורך בטכנולוגיה מתקדמת, יש עדיןעדיין תופעות רבות שהלאמארקיזם אינו יכול להסביר ואף עומדות בסתירה לתאוריה. לדוגמה: לאב קטוע רגל, לפי הלאמארקיזם, אמורים להיוולד בסבירות גבוהה יותר ילדים בלי רגל או לפחות רגליים חלשות מאחר שלא נעשה בהן שימוש. דבר זה אינו קורה בפועל. בניסוי, כרתו מדענים [[זנב]] של [[עכבר|עכברים]] דור אחרי דור. לפי התאוריה של לאמארק, היינו מצפים שהזנב ייעלם עם הדורות, או לפחות יתקצר. תוצאות הניסוי לא הראו על שום שינוי בגודל הזנב.
 
כך גם קיים הבדל בין [[עיוורון]] מלידה או עיוורון כתוצאה מפגיעה בבגרות (בתאונה לדוגמה) בשכיחות של התופעה אצל הצאצאים. לעיוור מלידה יש סיכוי גבוה להוליד צאצא עיוור, ואילו לעיוור שאיבד את ראייתו בתאונה יש סיכוי זהה לזה של כלל האוכלוסייה. התאוריה של לאמארק מתקשה לתת לעובדה שלמרות שעיוור מפגיעה (לא מלידה) אינו משתמש בעיניים שלו, אין לכך השפעה על התנוונות הראיה אצל הצאצאים שלו.