לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אגן"

נוספו 4 בתים ,  לפני 3 שנים
replaced‏: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB
מ (הוספת קישור לשריר)
(replaced‏: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB)
 
== מבנה כללי ותפקידים ==
האגן, [[סימטריה|סימטרי]] במרכיביו ובמראהו, אך לא רגיל בצורתו, עשוי משלוש [[עצם|עצמות]] בכל צד. עצמות אלו: ה"כֶּסֶל" (ilium; בריבוי: כְּסָלִים), ה"שֵׁת" (ischium) וה"חֵיק" (pubis), מתאחות במהלך הגדילה לכדי שני צדדיו של האגן, כאשר כל צד הוא מבנה גרמי שלם. לעתיםלעיתים מכונה המבנה הזה אִינומִינֵיט (innominate, מילולית: "חסַר שם").
 
שני חצאיו של האגן מופרקים בחלקם האחורי עם עצם העצה. מלפנים מתחברים שני החצאים דרך "מאחה עצמות החיק" (Symphysis pubica). סך החיבורים מעניקים לאגן מבנה טבעתי רחב וחזק (בעל יכולת תנועה מעטה בדרך כלל). המעבר דרך הטבעת מחולק לשני אזורים: '''האגן הקטן''' (Pelvis minor), שהוא רוחב המעבר האמיתי (בעל הקוטר המינימלי) דרך האגן ו'''האגן הגדול''' (Pelvis major, מכונה גם האגן המדומה) המתפרס לרוחב חלקו העליון של האגן. מבנים בולטים נוספים באגן הם "כַּנפי הכסל" (Ala ossis ilii) הרחבות בחלקו העליון ו"רכס הכסל" (Crista iliaca) שבמרומיהן, בצדדיו - ה"מרחשות" (Acetabulum), שקעים עגולים המופרקים עם [[עצם הירך]], ובחלקו התחתון - ה"ענפים של השת והחיק" (Ramus ischiopubicus) שיוצרים ביניהם חללים גדולים הקרויים ה"נקבים הסתומים" (Foramen obturatum).
'''רכס הכסל''' הוא הקצה העליון של כנף הכסל. זהו אזור חיבור מרכזי לשרירים רבים, בהם שרירי הבטן (המלוכסנים והרוחבי), המסודק (musculi multifidi), המותניים המרובע (musculus quadratus lumborum) ו[[הגב הרחיב]].
 
בגבול הקדמי ובאחורי מספר קוצים (spines) המכונים על פי מיקומם: '''קוץ הכסל הקדמי העליון''', '''קוץ הכסל הקדמי התחתון''', '''קוץ הכסל האחורי העליון''' ו'''קוץ הכסל האחורי התחתון'''. לעתיםלעיתים קרובות מכונים הקוצים לפי ראשי תיבות של שמם באנגלית, לדוגמה, קוץ הכסל הקדמי העליון (anterior superior iliac spine) יקרא ASIS. גם הקוצים והאזורים ביניהם משמשים לחיבור שרירי גב וירך וכן לרצועות שונות. מתחת לגבול האחורי חריץ מעוגל (Incisura ischiadica major) המרכיב את נקב השת הגדול.
 
===שת===