לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קרוליינה הדרומית"

←‏ממשל ופוליטיקה: עריכה, תוספות, תרגום
מ (עימוד בפרק קישורים חיצוניים (בוט סדר הפרקים))
(←‏ממשל ופוליטיקה: עריכה, תוספות, תרגום)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
==ממשל ופוליטיקה==
קרוליינה הדרומית היא [[רפובליקה]] ובה שלוש רשויות שלטון: מבצעת - [[מושלקבינט (ארצותנבחר בראשות הברית)|מושל]], מדינתמחוקקת קרוליינה הדרומית,- [[קפיטול מדינת קרוליינה הדרומית|מחוקקת]]קפיטול -בן המורכבת משנישני בתים:]] האספההמורכב הלאומיתמאסיפה של קרוליינה הדרומיתלאומית וסנאט קרוליינה הדרומית, ושופטת, בראשה עומד בית המשפט העליון של קרוליינה הדרומית. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של האזרחים על ידי [[יוזמה אזרחית]], [[משאל עם]], [[Recall Election]] ואישור חוק. בירת המדינה הנוכחית היא [[קולומביה (קרוליינה הדרומית)|קולומביה]].
 
''הרשות המבצעת'' היא קבינט שחבריו נבחרים בבחירות כלליות, ומורכב מ[[מושל (ארצות הברית)|מושל]], סגן מושל, [[שליש]] כללי (מפקד המשמר הלאומי וכוחות החירום וההצלה), תובע כללי, מזכיר מדינה, שר אוצר, מפקח חינוך, נציב חקלאות ומבקר מדינה. בכל מערכת בחירות נערכות בחירות על כל משרה בנפרד, ולכן ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות (בשונה מהקיים במרבית מדינות ארצות הברית). שינויים אחרונים בחוקת דרום קרוליינה הם התמודדות משותפת למשרות המושל וסגנו (להבדיל מבחירתם בנפרד), והפיכת השליש הכללי מנבחר ציבור למינוי פוליטי (תיקון מ-2014). אורך הקדנציה של כל בעל תפקיד הוא ארבע שנים, עם הגבלה לשתי קדנציות.
הרשות המבצעת בקרוליינה הדרומית מורכבת מהמושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, State Controller, State treasurer, Insurance Commissioner, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר לשתי קדנציות בלבד. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן.
 
''הרשות המחוקקת'' מורכבת מ-124 חברי אסיפה מחוקקת ([[בית תחתון|הבית התחתון]]) ומ-46 חברי סנאט ([[בית עליון|הבית העליון]]). הבחירות מתקיימות מדי שנתיים, ובהן עומדים לבחירה כל מושבי האסיפה המחוקקת ומחצית ממושבי הסנאט, כך שאורך הקדנציות הוא שנתיים לחבר אסיפה וארבע שנים לחבר סנאט.
בבית המחוקקים 46 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים ו-124 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים. בחירות נעשות מדי שנתיים, ומחצית מחברי הסנאט מועמדים לבחירה בכל מערכת בחירות.
 
בבית המשפט העליון של קרוליינה הדרומית חמישה שופטים, הממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת [[המשפט המקובל]] האנגלי, אך ישנה השפעה של [[משפט אזרחי|המשפט האזרחי]] הספרדי. בית המשפט לערעורים של המדינה מורכב מ-10 שופטים. בית המשפט לערעורים [[משפט פלילי|פליליים]] מורכב מתשעה שופטים. החוקה של מדינת קרוליינה הדרומית אומצה בשנת [[1870]], זאת לאחר שתי גרסאות קודמות ([[1796]], [[1834]]).