לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מכבי שירותי בריאות"

מ
replaced: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB
(עריכה)
מ (replaced: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB)
תגית: חזרות
מאז שנת 1995 פועלת מכבי מתוקף [[חוק ביטוח בריאות ממלכתי|חוק ביטוח הבריאות הממלכתי]]. שיעור דמי החברות לחברי הקופה נקבע בחוק ונגבה מהם על ידי [[המוסד לביטוח לאומי]].
 
אף כי שירותי מכבי מבוססים על [[סל הבריאות הממלכתי]] וסל מכבי, מאפשרת הקופה לחבריה כיסוי מורחב הכרוך בתשלום, באמצעות ה[[ביטוח בריאות#.D7.A9.D7.99.D7.A8.D7.95.D7.AA.D7.99 .D7.91.D7.A8.D7.99.D7.90.D7.95.D7.AA .D7.A0.D7.95.D7.A1.D7.A4.D7.99.D7.9D .28.D7.A9.D7.91.22.D7.9F.29|שב"ן (שירותי בריאות נוספים)]]. מכבי מפעילה במסגרת השב"ן שלושה רבדים ביטוחיים: מכבי כסף, מכבי זהב ומכבי שלי.
 
כיום מונה “מכבי שירותי בריאות” מעל שני מיליון חברים ונחשבת למוסד בעל השפעה מהותית על מערכת הבריאות בישראל. מכבי מעניקה לחבריה שירותי בריאות ורפואה מגוונים, באמצעות מומחים בכול תחומי הרפואה והבריאות, ובאמצעות רשת מכוני אבחון וטיפול, לרבות [[אסותא מרכזים רפואיים|"אסותא"]]. שיטת השירות של מכבי מבוססת על בחירה חופשית של הרופא המטפל.  
 
==היסטוריה==
קופת החולים 'מכבי' הוקמה בשנת 1940 כאגודה בתוך תנועת [[מכבי (ספורט)|'מכבי ישראל']]. 'מכבי ישראל' הייתה ביסודה תנועה לא פוליטית שהציגה השקפת עולם חופשית, הנוגדת את תורת השיתופיות שחרתה על דיגלה תנועת העבודה. הקופה אימצה את סמל התנועה ובתקנון שלה נקבע כי היא מיועדת אך ורק לחברי תנועת מכבי.
 
מכבי ישראל העניקה לקופת החולים שלה את המסגרת הארגונית הנדרשת ואף מימנה את הדפסת פנקסי החבר הראשונים, שעלותם הסתכמה ב-5 לירה א"י (שווה ערך לכ- 150 ₪).
בתחילת דרכה של הקופה היו מרבית רופאי מכבי יוצאי מרכז אירופה אשר הביאו איתם שיטות עבודה ליברליות, שבמרכזן הבחירה החופשית של החבר ברופא ובמכון. הפעילות הייתה מבוססת על כוח אדם שכיר מצומצם ועל רופאים עצמאים אשר תוגמלו בהתאם לפעילותם. כבר אז נקבע כי מטרתה של הקופה אספקת רפואה ציבורית ברמה של רפואה פרטית.  
 
בשנים הראשונות פעלו ה'סניפים' של מכבי רק במרכז הארץ - בתל אביב, יפו, רמת גן, חולון, בת ים וכפר שמריהו. המכשול העיקרי שהעיב על התפתחות הקופה היה קשיים שהערימה 'הסתדרות הרופאים בישראל' (לימים 'ההסתדרות הרפואית בישראל') במיוחד בירושלים, אולם גם במקומות אחרים. הפריצה הגדולה של מכבי לעבר פרישה ארצית אירעה בשנת 1977 עם כניסתו של ד"ר נגל לתפקיד המנכ"ל במקום ד"ר פרוידנטל שהפך שליו"ר ההנהלה.
 
לאחר פטירתו של ד"ר פרוידנטל בשנת 1982 נבחרה ליו”ר הנהלת מכבי [[שרה דורון]]. עם פרישתה ביולי 2010, נבחר לממלא מקומה פרופ' [[משה רוח]]. לפרופ' רווח היה ניסיון רב בניהול מערכות בריאות עקב היותו בעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל ומנהל בית החולים רמב”ם בחיפה.
 
לגב' דורון הוענק התואר “נשיאת כבוד” של הקופה, בו היא נשאה תוך המשך פעילותה במכבי עד יום מותה.
 
===סמל הארגון===
בראשית דרכה השתמשה קופת חולים מכבי בסמלה ההיסטורי של [[מכבי (ספורט)|תנועת מכבי העולמית]] - המילה "מכבי" בצורות גאומטריות חדות היוצרות יחדיו [[מגן דוד]] בצבע [[כחול]] כהה. בשנת [[1997]] עם שינוי השם מ"קופת חולים" ל"שירותי בריאות", עוצב [[סמליל]] חדש על ידי דן רנון{{הערה|{{קישור כללי|כותרת=מיתוג מכבי - דן רנון|כתובת=http://danranon.com/design-projects-heb/branding-design-projects-heb/branding-design-maccabi-health-heb.html}}}} הכולל את הסמל ההיסטורי, את השם החדש בשורה אחת ובשילוב של צבע נוסף, כחול בהיר. בשלב מאוחר יותר, הסמל הוצג בגרסה קצרה יותר, כאשר המילים "שירותי בריאות" הופיעו בשורה שנייה, לעתיםלעיתים בשילוב ה[[סלוגן]] "מרגישים מצוין".
 
בשנת [[2011]], עת חגגה הקופה 70 שנה להיווסדה, הוחלט על חידוש הסמליל, כך שיישמר את עברה מחד אך ייתן "ביטוי רענן לערכי ה[[מותג]]", בהם אנושיות בשירות, מקצוענות וקידמה{{הערה|{{קישור כללי|כותרת=מכבי בראי ההיסטוריה: מכבי חוגגת 70 להיווסדה ומרעננת את סמלה|כתובת=http://www.maccabi4u.co.il/7978-he/Maccabi.aspx?TabId=9916}}}}. הסמל החדש כולל [[מגן דוד]] החבוי בין האותיות [[כ]] ו-[[ב]] ומשמר את הצבעוניות של סמלילי העבר. סמליל זה עוצב על ידי "סטודיו ברוך נאה".
* אסותא מרכזים רפואיים – רשת מרכזים רפואיים הכוללת ארבעה בתי חולים לצד מספר מרפאות ומכונים רפואיים.
* בית בלב – רשת [[דיור מוגן]] לבני ה[[גיל הזהב|גיל השלישי]] הכוללת גם מחלקות סיעודיות.
*      ביתי – מיזם שירותים לגיל השלישי שמאפשר להם להמשיך לחיות ברווחה בבית שלהם. 
 
בצד אלו מפעילה מכבי מספר מיזמים לרווחת חבריה:
5,140

עריכות