לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הבהלה לזהב (אוסטרליה)"

מ
replaced: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB
מ
מ (replaced: לעתים ← לעיתים באמצעות AWB)
המונח '''הבהלה לזהב באוסטרליה''' מתייחס בעיקר ל[[בהלה לזהב]] בשנות החמישים של [[המאה ה-19]], בה הגיעו [[הגירה|מהגרים]] ל[[אוסטרליה]] בעקבות שמועות על מציאת [[זהב]] בדרום-מזרח ה[[יבשת]].
 
במונח זה הכוונה לעתיםלעיתים גם למציאת זהב בשנות השמונים והתשעים של המאה ה-19 במקומות שונים במערב היבשת, מציאות שהביאו לגידול ניכר ב[[אוכלוסייה|אוכלוסיית]] [[אוסטרליה המערבית]]. כדי להבדיל בין המקרים, נהוג לקרוא לאלו האחרונים '''הבהלה לזהב באוסטרליה המערבית'''.
 
==הבהלה לזהב באוסטרליה==
השמועה המוקדמת ביותר על מציאת זהב באוסטרליה הייתה בשנת [[1814]], כאשר נפוצה שמועה שכמה פושעים שסללו כביש לבתהרסט מצאו זהב. מציאת הזהב המאומתת הראשונה הייתה בשנת [[1823]], בכמה מקומות מזרחית לבתהרסט. בשנת [[1825]] נידון ל[[הלקאה|מלקות]] ב[[סידני]] אדם שהורשע בגניבת זהב שמצא. בשנת [[1829]] מצאו שני אנשים זהב, אך בחזרתם לסידני נאמר להם לשמור על כך בסוד, ולא יושמו בהסגר כבלתי שפויים. ככל הנראה ההשתקה נועדה למנוע נהירה של רועי הצאן אל חיפושי הזהב.
 
בשנת [[1841]] ויליאם קלארק, [[גאולוג]] ו[[כומר]], מצא זהב בניו סאות' ויילס. כאשר סיפרו על מציאת הזהב למושל הוא ביקש מקלארק לשמור זאת בסוד, משום שחשש שהימצאות זהב בחבל ארץ בו יש אוכלוסייה גדולה של [[פושע]]ים שנידונו ל[[גלות]] תפר את הסדר.
 
מסוף שנות הארבעים התחילו להרבות מקרי מציאת הזהב ב[[ניו סאות' ויילס]] וב[[ויקטוריה (אוסטרליה)|וויקטוריה]], והשמועות החלו להתפשט באוסטרליה, אך עדיין לא נוצרה בהלה של ממש לזהב.
5,140

עריכות