לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ציור איטלקי ברנסאנס"

מ
בוט החלפות: לעיתים
(←‏מוטיבים מרכזיים: מדובר כאן על היצירות, ולכן הוזמן => הוזמנו)
מ (בוט החלפות: לעיתים)
רוב יצירות האמנות בתקופת [[הרנסאנס]] הוזמנו על ידי [[הכנסייה הקתולית|הכנסייה]]. יצירות אלו היו בדרך כלל בקנה מידה גדול וכללו סצנות מחיי הקדושים הנוצריים. היו גם ציורים [[אלגוריה|אלגוריים]] רבים שהתייחסו לנושא ה[[גאולה]] ולתפקיד הכנסייה בהשגתה. חוץ מיצירות גדולות עבור כנסיות נוצרו גם תמונות דתיות קטנות, לכנסיות וכן לאנשים פרטיים, שהשכיחות מביניהן תיארו את המדונה עם הילד. באותה התקופה גם הזמנות פרטיות היו חשובות. בנייני ממשלה מקומיים עוטרו בציורי קיר דתיים וכן חילוניים.
 
באמצע [[המאה ה-15]] ציור הפורטרטים החל להיות פופולרי משהיה לפני. בתחילה היו מציירים בעיקר פרופילים רשמיים, אך במהרה הציורים גדלו וכללו גם את חצי הגוף העליון. פטרוני האמנות שהזמינו ציורי קיר גדולים תוארו לעתיםלעיתים קרובות כאחת הדמויות בציור. ציור הפורטרטים הפך לנושא חשוב לציירי תקופת שיא הרנסאנס, כמו [[טיציאן]] ו[[רפאל (צייר)|רפאל]].
 
עם העלייה בפופולריות של פילוסופיית ה[[הומניזם]] החדשה, האמנים השתמשו יותר ויותר בנושאים קלאסים, בעיקר ביצירות שהוזמנו במטרה לקשט את בתי האצולה. דוגמה טובה לכך היא היצירה [[הולדת ונוס]], של [[סנדרו בוטיצ'לי]], שהוזמנה על ידי משפחת מדיצ'י. ההומניזם השפיע גם על יצירות בעלות נושאים דתיים, כמו [[תקרת הקפלה הסיסטינית]] שצוירה על ידי מיכלאנג'לו. מוטיבים אחרים נלקחו מחיי היום יום, לעתיםלעיתים עם משמעות [[אלגוריה|אלגורית]], ובהדרגה החלו לצייר גם [[טבע דומם]] וסצנות דקורטיביות גרידא. לעתיםלעיתים צוירו אירועים היסטוריים חשובים ופסטיבלים דתיים מקומיים. דמויות ואירועים היסטוריים תוארו בדרך כלל בדרך ששיקפה את אירועי התקופה. לעתיםלעיתים הדמויות ההיסטוריות היו בעצם דיוקנאות של אנשים מאותה התקופה.
 
בכל המוטיבים הללו, וביצירותיהם של כמעט כל ציירי הרנסאנס, ניתן לראות התפתחות של טכניקות חדשות: ההתבוננות בטבע, לימוד [[אנטומיה]], לימוד טבעו של האור, וכן לימוד הפרספקטיבה.