לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אלכסנדר קוטוב"

נוספו 2 בתים ,  לפני שנתיים
מ
בוט החלפות: לעיתים
מ (הוספת קישור לתחרות המועמדים)
מ (בוט החלפות: לעיתים)
''' אלכסנדר קוטוב''' (ב[[אסטונית]]: '''Alexander Kotov ''';{{כ}} [[12 באוגוסט]] [[1913]], [[טולה]] [[האימפריה הרוסית|באימפריה הרוסית]] - [[8 בינואר]] [[1981]], [[מוסקבה]]) [[שחמטאי]] [[סובייטי]] בדרגת [[רב אמן (שחמט)|רב אמן]] וסופר שחמט. היה אלוף [[ברית המועצות]] בשחמט, פעמיים התחרה על [[אליפות העולם בשחמט]]. שימש בתפקידים בכירים באיגוד השחמט הסובייטי ומרבית ספריו נכתבו במהלך [[המלחמה הקרה]] בין הגוש המערבי שכלל את ארצות הברית ומדינות המערב שתמכו בה והגוש המזרחי שכלל את ברית המועצות, מדינות מזרח אירופה ומדינות אחרות בעולם שהזדהו או שנשלטו על ידי ברית המועצות. כתוצאה מכך ספריו נוטים להיות ביקורתיים ואף מפחיתים בחשיבותם של שחמטאים אמריקאים. שחקנים רוסיים מוצגים באופן אוהד במיוחד.
 
ספריו של קוטוב כללו לעתיםלעיתים קרובות שבחים לשיטה הסובייטית באופן כללי. לדוגמה: ספרו משנת 1958 "The Soviet School of Chess" קובע ש"עליית בית הספר הסובייטי לצמרת השחמט העולמי היא תוצאה לוגית של ההתפתחות התרבותית הסוציאליסטית". באותה עת קביעות כאלו היו שנויות במחלוקת במידה כזו שמוציאים לאור במערב ראו עצמם מחויבים לכלול הסתייגויות בתרגומים של ספריו לשפה האנגלית. [[הוצאת דובר]] כתבה בהקדמה למהדורת 1961 "ספרות מסוג זה, הגם שמועילה בהבנת המשחק, רוויה בעוותים. המוציאים לאור של ספר זה מודאגים מטכניקות ה[[תעמולה]] בהן נעשה שימוש על ידי ברית המועצות".
 
ללא קשר להערותיו של קוטוב בהבטים הפוליטיים, ספריו מלאי השראה ומספקים מידע רב ערך. קוטוב הדגיש נקודות בספריו על ידי אזכור אירועים אותם חווה באופן אישי או שהיה עד להם בתחרויות בהן השתתף, תוך אזכור רבי אמנים מפורסמים אותם הכיר באופן אישי. סגנון מיוחד ומשעשע זה הבטיח את הפופולריות של ספריו בין שחקני שחמט ברמות שונות ומארצות רבות.