לדלג לתוכן

פנדר – הבדלי גרסאות

נוספו 19 בתים ,  לפני 4 שנים
הוספתי קישורים
(תיקנתי טעות הקלדה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
(הוספתי קישורים)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
בשנת 1959 התעסק אחד העובדים במפעל פנדר עם פונקציית 2 מעגלים נפרדים לגיטרה, והרעיון התגלגל לגיטרה חדשה של פנדר - הג'אזמאסטר. הגיטרה הגיעה עם 2 פיקאפים גדולים משאר דגמי פנדר (פיקאפי Soapbar), אשר באו להתחרות עם פיקאפי ה-p90 של גיבסון אשר הפכו לאהובים בקרב ג'אזיסטים (ומכאן השם - ג'אזמאסטר), בורר פיקאפים של 3 מצבים, ובורר בין 2 מעגלים - מעגל ווליום וטון ל-2 פיקאפים, ומעגל ווליום וטון אך ורק לפיקאפ הנק, המועדף על ידי נגני ג'אז. הגיטרה הושקה כדגם הדלוקס של פנדר, ועלתה קרוב ל-400 דולרים. בנוסף לגיטרת הדלוקס החדשה פנדר הציגו דגם באס חדש אשר ילווה את קו הדלוקס, בדומה לאיך שהפרסיז'ן ליווה את הטלקאסטר. הדגם הגיע עם 2 פיקאפים בצבע שמש מרהיב, ולימים נקרא הג'אז באס, דגם פופולרי גם כיום המשומש באינספור סגנונות, מפאנק ועד מטאל.
 
בשנת 1962 הוציאו פנדר דגם "מחודש" של הג'אזמאסטר, הלא היא הג'גואר. הג'אג הגיעה עם 2 פיקאפים "קלאסיים" של פנדר (וזאת בשל התלונות הרבות על כמות הפידבק שנוצרה על ידי פיקאפי הג'אזמאסטר בווליום גבוה). הגיטרה דמתה בצורתה לגיטרת הג'אזמאסטר, אך במקום בורר פיקאפים של 3 מצבים לגיטרה היו 3 בוררים - 2 אשר מדליקים ומכבים כל פיקאפ, והשלישי על מנת "לחתוך" את צלילי הבאס. הגיטרה הושקה כדגם הנועד להחליף את גיטרת הסטראטוקאסטר, ובתחילת שנות ה-60 כבשה את הבמות בידיהם של מוזיקאים מז'אנר הסארף ([[Surf]]), אך לקראת סוף שנות ה-60, כאשר את הבמות כבשו מוזיקאים כמו [[אריק קלפטון]] ו[[ג'ימי הנדריקס]], אשר היו ידועים בשימוש בסטראטוקאסטרים, וכמו כן בשל דעיכת הפופולריות של מוזיקת הסארפ, נעלמו הג'אזמאסטר והג'אגואר מהבמות, ויצורם פסק באמצע שנות ה-70 (עד אשר חודש לאחר כ-20 שנים בעקבות עלייתם של מוזיקאיי הגראנגה[[גראנג']], האינדיה[[אינדי]] והפאנקוה[[פאנק רוק]], אשר אהבו את הדגמים בשל מחירם הזול, המראה והצליל הלא שגרתי שלהם, וכמו כן בשל האיכות שלהם, שלא ירדה משאר דגמי פנדר מאותה תקופה, אשר היו יקרים בהרבה)
כמו כן, בשנת 1964 החליטו פנדר לצרף גיטרה חדשה לקו גיטרות התקציב שלהם - גיטרת המוסטנג (Mustang). הגיטרה הייתה גיטרת התקציב הראשונה אשר הגיעה עם ידית ויבראטו, ועיצובה דמה לעיצובם של גיטרות המיוזיקמאסטר והדואו-סוניק, אך עם מספר שדרוגים שלאחר מכן נוספו לגיטרות התקציב האחרות (בדגמים משופרים אשר נקראו הדואו-סוניק 2 והמיוזיקמאסטר 2). יחד עם הגיטרה הושק דגם באס חשמלי חדש, דגם התלמיד הראשון של הבאס החשמלי מבית פנדר - המוסטנג באס, אשר דמה בעיצובו לגיטרת המוסטנג. כמו כן, היה צווארו קצר מהרגיל כדי לאפשר למידה נוחה.
 
משתמש אלמוני