לדלג לתוכן

ניהול משאבי אנוש – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(עריכת הפתיחה ודיוק של ניסוחים שונים, הרחבת החלקים "שוק העבודה" ו"הנעת עובדים", תיקוני הגהה, הוספת מקורות מקצועיים/אקדמיים)
אין תקציר עריכה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
'''ניהול משאבי אנוש''' הוא תחום של [[ניהול]] המתייחס לעיסוק בכוח ה[[בן אדם|אדם]] כמרכיב מרכזי בהבנת התנהגות ה[[ארגונים]]. תחום זה מניח כי עובדי ארגון הם [[משאב]] ככל משאבי הארגון (חומרי גלם, הון וכו'), ועל כן הוא '''פונקציונלי''', כלומר, רותם את תכונות ה[[אדם]] ל'''תועלת''' המופקת ממנו, ולא לעצם אנושיותו.
 
התחום מניח יחסי שכירות [[קפיטליזם|קפיטליסטים]] בין העובדים לארגון. כלומר, העובד השואף להתפרנס על מנת להתקיים, מוותר על חלק מ[[זמן|זמנו]] ומבצע מטלות אשר מוקצות לו על ידי הארגון, ששמעניקשמעניק לו תמורות מסוימות (ובעיקר [[כסף (אמצעי תשלום)|כסף]]). יחסים אלו הם, על-פי הנחת ניהול משאבי האנוש, הם יחסים תועלתניים, בהם כל צד שואף למלא את מטרותיו הפרטניות, ועל כן יוצר הסכם העסקה.
 
תחום ניהול משאבי האנוש שואף, אם כך, למצוא את ההתייחסות המתאימה ביותר לכוח האדם בארגון, על מנת שהארגון יוכל להפיק מהם את התועלת המרבית ולקדם את האינטרסים שלו בצורה הטובה ביותר. בימינו, ניהול המשאב האנושי עוסק יותר ויותר בנושאים כגון הנעת העובד, דאגה לרווחתון ויצירת תחושת מחויבות ("מחוברות עובדים").
43,753

עריכות