הבדלים בין גרסאות בדף "נספח צבאי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 90 בתים ,  לפני שנתיים
מקף מיותר לגמרי + הגהה חלקית קלה.
מ (בוט החלפות: לעיתים)
(מקף מיותר לגמרי + הגהה חלקית קלה.)
הנספח הצבאי הוא בדרך כלל [[קצין]] צבא בכיר הנמצא בשליחות [[דיפלומטיה|דיפלומטית]] במדינה זרה. הנספח הצבאי אחראי על היחסים עם צבאה של המדינה המארחת, הוא מייצג את מדינתו בנושאים הקשורים לאינטרסים הביטחוניים, מייצג את התעשיות הביטחוניות של מדינתו במדינה המארחת ומשמש כיועץ ל[[שגריר]] מדינתו בנושאים הנוגעים בביטחון.
 
לעיתים משרתים מספר נספחים בשגרירות לה חשיבות גדולה, כאשר האחריות מתחלקת ביניהם -. נספח יבשה עוסק בענייני [[צבא יבשה|צבא היבשה]], נספח אווירי עוסק בענייני [[חיל אוויר|חיל האוויר]] ונספח ימי עוסק בענייני ה[[חיל ים|צי]].
 
קצינים שנבחרים לייצג את ממשלתם בחו"ל עוברים בדרך-כלל קורס המכשיר אותם לתפקידם החדש כדיפלומטים: הקורס אותו עוברים נספחי [[צה"ל]] אורך כשלושה חודשים. לעיתים תפקיד הנספח הצבאי במדינות מסוימות נחשב לבכיר, למשל את תפקיד נספח צה"ל בשגרירות ישראל ב[[ארצות הברית]] - ממלא קצין בדרגת [[אלוף]].
 
נהוג להשתמש בנספח הצבאי למטרת [[ביון]] ולכן במקרים רבים ממונה לתפקיד איש מודיעין מובהק. דוגמאות ישראליות כוללות בין השאר את אל"מ [[בנימין גיבלי]], אלוף [[חיים הרצוג]], אלוף [[אלי זעירא]], ואל"מ [[יעקב נמרודי]].
 
==ראו גם==

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה