לדלג לתוכן

בלוקהאוס – הבדלי גרסאות

הוסרו 12 בתים ,  לפני 4 שנים
עריכה קלה
מ (הסרת קטגוריה:אמצעי ביצור באמצעות HotCat)
(עריכה קלה)
'''בלוקהאוס''' הוא כינוי שמקורו בשפה ה[[אנגלית]] ל[[מבצר|מצודה]] מבודדת קטנה, בצורה שלבצורת בניין בודד. מטרתו של הבלוקהאוס לשמש כנקודת שליטה במרחב הגנה מתוכנן כנגדנגד אויב שאינו מצויד בציוד [[מצור]] כבד, או בעת החדשה ב[[ארטילריה]].
 
מבנים מסוג זה נבנו בדרך כלל כחלק מתוכנית הגנה כוללת, שמטרתה לחסום (באנגלית "בלוק" ומכאן "בלוקהאוס") את הגישה לנקודות מפתח בגיזרה. השימוש במבנים אלו נערך בדרך כלל בידי מעצמה קולוניאלית בשטחי כיבוש שהיו לשטחי ספר, כגון [[בריטניה]] ב[[דרום אפריקה]], [[ניו זילנד]], ואף [[ארץ ישראל]] וכן ב[[קנדה]] וב[[ארצות הברית]].
 
בלוקהאוס עשוי לעיתים מ[[עץ (חומר גלם)|עץ]], ולרוב מבולי עץ כבדים, המסודרים בצורה שלבצורת [[צריף]]. לרוב היה המבנה בעל מספר קומות, שבכל אחת הותקנו [[חרך ירי|חרכי ירי]], ועל הקומה העליונה הוצב גג. לרוב בלטה הקומה העליונה מעל הקומה התחתונה, על מנת לאפשר למגינים מלמעלה לירות על מתקיפי הקומה התחתונה, או לכבות שריפות שפרצו למטה. הכניסה הייתה לרוב דלת מבוצרת בקומת הקרקע.
 
רוב המבנים מסוג זה היו בצורת [[ריבוע]] אך כמה מהם היו [[משושה|משושים]] או [[מחומש]]ים על מנת לספק זוויות ירי ותצפית טובות יותר. לעיתים שימש הבלוקהאוס כבסיס להקמת מבצר שלם.