לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הארמדה הספרדית"

הוסרו 13 בתים ,  לפני 3 שנים
Fixed typo
(Fixed typo)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
בשנת [[1553]] הוכתרה [[מרי הראשונה]] ל[[בית טיודור]] כמלכת [[אנגליה]]. היא הייתה בת 37 בעלותה לכס המלוכה, ועדיין [[רווקה]]. מרי רצתה בילדים שירשו את כיסאה בבוא העת, לכן חיפשה חתן. מבין מספר מועמדים שהוצעו לה היא בחרה ב[[פליפה השני, מלך ספרד]], לאחר שהתאהבה בתמונתו; הם נישאו בשנת [[1554]]. שידוך זה היווה גורם משמעותי ביחסים הטובים שנוצרו בין ממלכות אנגליה וספרד – יחסים שנמשכו עד מותה של מרי, בשנת [[1558]]. מרי שאפה להחזיר את אנגליה ה[[נצרות פרוטסטנטית|פרוטסטנטית]] לחיק [[נצרות קתולית|הנצרות הקתולית]], כצעד נגד למהלכיו של אביה, [[הנרי השמיני]]. קשר הנישואין שלה עם מלך ספרד הקתולית, שהייתה אז המעצמה הגדולה והחזקה ביותר באירופה, עורר חששות כבדים באנגליה ורבים פחדו שהמדינה עומדת להפוך לחלק מספרד. מרי רדפה באכזריות את הפרוטסטנטים והעלתה 280 מהם על המוקד ("המארטירים מסמיתפילד"). לכן יובן למה כונתה בפי האנגלים "מרי העקובה מדם" (Bloody Mary), שפירושו גם "הארורה".
 
למלכה מרי לא היו צאצאים ועם מותה ירשה אותה אחותה למחצה אליזבת לבית טיודור, אשר עלתה לכס המלכות כ[[אליזבת הראשונה]]. אליזבת הפרוטסטנטית התנגדה לצעדיה של אחותה מרי וביטלה אותם. פליפה תמך בעלייתה לשלטון של אליזבת, אך אליזבת התעלמה מתמיכתו ודחתה את הצעת הנישואין שלו. הקשר בין שתי הממלכות הלך והידרדר. פליפה היה שקוע ב[[המרד ההולנדי|מלחמות]] ב[[ארצות השפלה]], וחשש שאנגליה מסייעת למורדים הפרוטסטנטיים שם. פליפה נרתע תחילה מפלישה לאנגליה, בשל כוחו של הצי הבריטי; הוא היה במילכוד: פלישה יעילה לאנגליה דרשה בסיס איתן בארצות השפלה, אך לא ניתן היה ליצור בסיס שכזה בשל המרד שם. פלישה שתצא מספרד דרשה הרכבת כוח עצום - ימי ויבשתי - לאבטחתלהבטחת ניצחון, ופליפה היסס באשר למהלך זה. האנגלים התלבטו גם הם לגבי הסיוע למורדים; גם להם היה ברור שזוהי התגרות בספרד, אך היו מודעים לכך שהמרד ההולנדי מונע הקמת בסיס ספרדי לפלישה, ממנה חששו מאד האנגלים.
 
ואולם, הנושא המרכזי שהעסיק את פליפה בשנות ה-80 של [[המאה ה-16]] היה ניסיון לאחד את [[פורטוגל]] עם ספרד על ידי יצירת שושלת משותפת. לאחר ש[[היסטוריה של פורטוגל#האיחוד האיברי|הצליח במשימה זו]] ב-[[1583]], חשש פליפה מהאפשרות שכתר [[צרפת]] ייפול בידי [[אנרי הרביעי, מלך צרפת|אנרי השלישי, מלך נווארה]], הפרוטסטנטי (כתר צרפת אכן נפל בידיו ב-[[1589]], אבל הוא הפך לקתולי כדי לקבל תמיכה מהעם הצרפתי ומהאצילים). ואולם, פליפה לא יכול היה להתעלם מהאיום האנגלי, שהגיע לשיאו בפשיטותיהם של [[שודדי ים|שודדי הים]] האנגלים ([[פריבטיר]], [[שודדי ים#בוקאנירים|בוקאנירים]]) על המושבות הספרדיות באמריקה; מסעו של [[פרנסיס דרייק]] סביב העולם בשנים [[1577]]–[[1580]] המחיש סכנה זו.
 
במקביל למעורבות האנגלית בארצות השפלה - ובכיוון ההפוך, ניסו גולים קתוליים מאנגליה ונציגים של הוותיקן לגרום להפלתה של אליזבת, באמצעות תמיכה במרי ל[[בית סטיוארט]] מלכת הסקוטים, הקתולית. ב-[[1570]] נעשה ניסיון להפלת אליזבת מכסאה, ולהמלכת במקומה מרי מלכת הסקוטים במקומה, בקשר שנקרא [[קשר רידולפי]]. הקשר נכשל, והפרוטסטנטים ב[[סקוטלנד]] מצאו בכך עילה לתבוע ממרי לוותר על כיסאה. במלחמה שהתפתחה נמלטה מרי אל דודניתה, אליזבת; זו ראתה בה איום וכלאה אותה במשך 19 שנים ב[[מצודת לונדון]]. גילוי הקשר, ביחד עם משבר במרד ההולנדים כנגד הספרדים, הוביל את אליזבת להתערב בגלוי במלחמה בארצות השפלה בחורף [[1584]]–[[1585]]. אף על פי שמעולם לא הייתה [[הכרזת מלחמה]] רשמית, ראה בכך פליפה מצב של מלחמה בין שתי הארצות, והחל בהתארגנות לפלישה ימית לאנגליה.
 
==השוואת תורת הלחימה==
משתמש אלמוני