הבדלים בין גרסאות בדף "פסטיבל הסרטים סאנדנס"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
==היסטוריה==
הפסטיבל החל לפעול משנת [[1978 בקולנוע|1978]]. אז הוא נקרא '[[פסטיבל סרטים|פסטיבל הסרטים]] האמריקאי ב[[יוטה]]' במטרה למשוך יותר יוצרי קולנוע ליוטה. באותם ימים, עיקר תשומת הלב באירוע הופנה כלפי הצגת יצירות רטרוספקטיביות, בעוד שיוצרי הקולנוע עורכים דיונים בנושאי הקולנוע. חלק קטן מן האירוע הוקדש לסרטים הנעשים מחוץ ל[[הוליווד]], אלו הם הסרטים העצמאיים. במשך השנים הבאות גורמים מסוימים דחפו לכך שהאירוע יגדל ויתפתח. קודם זאת הייתה מעורבותו של השחקן [[רוברט רדפורד]]. רדפורד, תושב יוטה לשעבר, נשא את נאום הפתיחה, כיושב ראש הפסטיבל. העובדה ששמו נקשר לסאנדנס, הביאהביאה לחשיפה רבה של הפסטיבל. שנית, הפסטיבל עבר מ[[ספטמבר]]מספטמבר ל[[ינואר]]לינואר. המעבר מסוף ה[[קיץ]] ואמצעלאמצע ה[[חורף]] נעשתה, כפי שנמסר, בשל הצעתו של הבמאי ההוליוודי [[סידני פולאק]], שהציע כי לקיים את פסטיבל הסרטים באתר סקי בזמן החורף, תמשוך יותר תשומת לב מצד הוליווד.
 
מכון סאנדנס, ארגון ללא מטרות רווח שהוקם על ידי [[רוברט רדפורד]] ב-[[1981 בקולנוע|1981]] ללא מטרות רווח, השתלט על הנהלת הפסטיבל משנת [[1985]], ומ-[[1991 בקולנוע|1991]] שינה את שמו רשמית לפסטיבל הסרטים סאנדנס. הרבה יוצרים עצמאיים ידועים רבים, כדוגמת [[קווין סמית']], [[קוונטין טרנטינו]], [[סטיבן סודרברג]] ו[[ג'ים ג'ארמוש]] עשו את פריצתם ב[[פסטיבל סאנדנס]]. הפסטיבל גם אחראיהביא לחשיפה רחבה של סרטים כמו "[[המסור]]", "[[פרויקט המכשפה מבלייר]]", "[[מוכרים בלבד (סרט)|מוכרים בלבד]]", "[[סקס, שקרים ווידאוטייפ]]", ו"[[נפוליאון דינמיט]]" ואחרים.
 
בעשור האחרון נשמעו טענות שהפסטיבל הולך ונהייה מסחרי מדי{{מקור}}, בשל חברות אמריקניות מובילות המעוניינות לפרסם בפסטיבל, כמו גם עודף הסלבריטאים הפוקד את הפסטיבל הנקרא לעיתים כאירוע תקשורתי למפורסמים.

תפריט ניווט