לדלג לתוכן

מסחר אלקטרוני – הבדלי גרסאות

נוספו 12 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
בוט החלפות: \1מאחר ש, \1על ידי
מ (←‏פתיח: קישורים פנימיים)
מ (בוט החלפות: \1מאחר ש, \1על ידי)
* Business-to-Consumer-''' B2C''' - עסקה הנקשרת בין גורם עיסקי ללקוח פרטי ("עסקה [[קמעונאות|קמעונאית]]"). תחום זה מטפל ברכש מוצרים על ידי לקוח מזדמן, בדרך כלל לקוח ביתי. בית העסק מקים אתר אינטרנט, המשמש "חנות וירטואלית" ומציג בו את המוצרים שהוא מציע, והגולש עשוי להגיע לאתר זה במהלך חיפוש ממוקד אחר מוצר שהוא מעוניין בו, או בעקבות פרסום שראה באתר אחר. אתר [[אמזון]] הוא דוגמה בולטת לחנות וירטואלית כזו. לחליפין, עשוי בית העסק להצטרף ל"קניון וירטואלי", שבו צד שלישי אחראי לתפעול האתר, ובית העסק מטפל רק בהצגת המוצרים.
* Business-to-Business - '''B2B''' - עסקה הנקשרת בין שני גורמים עסקיים ("עסקה [[סיטונאות|סיטונאית]]"). תחום זה מטפל בביצוע עסקאות בין ארגונים, הן כתהליך מרכזי בשרשרת הייצור של הארגון (חמרי גלם, כלי עבודה וכדומה) והן לצורך התהליכים הנלווים (ציוד משרדי, מיחשוב שולחני וכדומה). תחום B2B מתאפיין בקיום התקשרויות חוזיות ארוכות טווח בין קונים ומוכרים ובאפשרות להשתמש ברשתות תקשורת פרטיות במקום באינטרנט. ארגונים עשויים לסחור אלה עם אלה באמצעות תשתית פרטית, או באמצעות צד שלישי, המתמחה במסחר מסוג זה, ומכונה "זירת מסחר". חלק מהפעילות הבין-עסקית מתבצעת במודל זהה לזה של B2C; דהיינו: לקוח עסקי רוכש מוצרים בחנות וירטואלית. אולם בנוסף, יישומי מסחר בין גורמים נתמכים בטכנולוגיות ייעודיות כגון [[Electronic Data Interchange]] ו-[[Electronic Funds Transfer]], אשר הוצגו לראשונה בסוף שנות ה-70. עם תחילת שנות ה-90 החלו ארגונים להשתמש במודל זה כתחליף לזירת המסחר המסורתית.
* Customer to Customer - '''C2C''' - זהו סוג של מסחר אשר מאפשר ללקוחות פרטיים לסחור אחד עם השני. ישנן מספר אפשרויות לביצוע מסחר בין פרטיים ברשת: אתרי "לוחות מודעות" מחליפים את לוחות המודעות בעיתונים, ומספקים עבור המוכר הפרטי פלטפורמה בה הוא יכול לפרסם מודעה בדבר המוצר או השירות שהוא מספק -רכב, דירה, מוצרי צריכה שונים, שירות מקצועי וכו'. הלקוח המעוניין במוצר זה יוצר קשר עם המוכר מחוץ לאתר ע"יעל ידי דוא"ל או טלפון, ופרטי העסקה נסגרים שם.(Yad2, WinWin, Homeless). אפשרות שנייה היא פלטפורמת מסחר המאפשרת למוכר הפרטי לפרסם את המוצר שלו, בצד מוצרים של לקוחות פרטיים ועסקים. הממשק שבאתר בנוי לסגירת עסקות בתוך הפורטל – כך שהלקוח מבצע את הרכישה ללא קשר ישיר עם המוכר, והמוכר מתחייב לשלוח את המוצר מייד עם קבלת התשלום. (eBay, וואלה Buy). מכירה באתרים פרטיים של שירותים או סחורות שונות אתרי C2C תופסים תאוצה גדולה בעולם, מאחר והםשהם מאפשרים לאנשים פרטיים רבים ליצור הכנסה נוספת, ואף הכנסה מרכזית, ע"יעל ידי מסחר באינטרנט, ללא צורך בהשקעה כספית גדולה, ותוך חשיפה לקהל לקוחות רב – ארצי ובינלאומי.
ביוני 2003 הוסדרו בישראל תקנות מס הכנסה המאפשרות שימוש ב[[חשבונית|חשבונית אלקטרונית]]. מאז, מתרחבת בישראל רשת של ספקים ולקוחות אשר מיישמים חיבור B2B גם עבור הזמנות רכש וחשבוניות.