לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תאוריית מערכות אקולוגיות"

מ
בוט החלפות: תאור\1, \1כדי, דוגמה\1
מ (בוט החלפות: תאור\1, \1כדי, דוגמה\1)
===התאוריה האקולוגית של ברונפנברנר===
התאוריה פותחה על ידי הפסיכולוג הרוסי-אמריקני [[יורי ברונפנברנר]] בשנת 1979, ומשתייכת לתחום של [[פסיכולוגיה התפתחותית]]. ברונפנברנר הושפע ברעיונותיו מ[[לב ויגוצקי]] ו[[קורט לווין]].
על פי התיאורייההתאוריה אי אפשר לבחון את התפתחות הילד אלא בהקשר של הסביבה בה הוא מתפתח, ובנוסף בכדיכדי לראות תמונה מלאה של התפתחות הילד אי אפשר להסתפק במבט צר בהתייחס לכל הקשר והקשר, אלא בתמונה רחבה שבה ההקשרים משפיעים הן על הילד והן זה על זה.
המערכות הסביבתיות על פי התאוריה הן:
* '''הסביבה הקרובה''' (מיקרו-מערכת) - הגורמים הבאים במגע ישיר עם הילד, (משפחה, בית-ספר, [[קבוצת השווים]], אזור המגורים וטיפול בילד); הסביבה בה האינדיבידואל חי. ההקשרים לזה הם משפחתו, עמיתיו, בית-ספרו ואזור המגורים. במיקרו-מערכת מתרחשות האינטראקציות הישירות ביותר עם סוכנים חיברות: ההורים, עמיתים, מורים וכיוצא בכך. האינדיבידואל הוא לא רצפטור פסיבי ביחס הניסיון של הרקע הזה – אך גורם אחר מסייע לבנייתו.
* '''יחסים בין הקשרים בסביבה הקרובה''' (מזו-מערכת) - מערכת שממנה את הקשרים בין סביבות ישירות (כמו של בית הילד עם בית הספר); היחסים בין מיקרו-מערכות או קשרים בין ההקשרים – היחס של חוויות משפחה לחוויות בית-ספר, חוויות בית-ספר לחוויות כנסייה וחוויות משפחה לחוויות עמיתים. לדוגמה, ייתכן וילדים שהוריהם דחו או הזניחו אותם יתקשו לפתח מערכת-יחסים חיובית עם מוריהם, כאופי סמכות בוגר.
* '''ההקשר החברתי-כלכלי''' (אקזו-מערכת) - הגדרות סיסטמה חיצוניות שאין נוגעות לילד במישרין, כגון מקום העבודה של ההורים; החוליה בין רקע סוציאלי בו לאינדיבידואל אין תפקיד אקטיבי לקונטקסט הישיר שלו. למשל, חוויותיהם של בעל או בן בבית עלולות להיות מושפעות מאלו של האם בעבודה. ייתכן שהאם תקבל קידום שדורש יותר נסיעות בעבודה, מה שלא יתאים לאב, ויצור אטמוספירה מתוחה וקונפליקטית שתשנה את אורח ההדדיות עם הילד עצמו.
* '''ההקשר התרבותי''' (מקרו-מערכת) - ההקשר הגדול ותרבותי - הערכים והכללים של התרבות שבה נמצא הילד (לדוגמאלדוגמה: ערכי המזרח מול ערכי המערב), כלכלה לאומית, קולטורה פוליטית, תקשורת, תת-תרבות (תרבויות שונות בתוך מדינה אחת); ההשפעה התרבותית, סוציו-כלכלית ומיצבית.
 
בהמשך עבודתו של ברונפנברנר, הוא הוסיף מערכת סביבתית חמישית לארבע הקודמות עליהן כתב: