לדלג לתוכן

רקטור – הבדלי גרסאות

נוספו 503 בתים ,  לפני 4 שנים
ביטול גרסה 22837015 של עוזי ו. (שיחה)
אין תקציר עריכה
(ביטול גרסה 22837015 של עוזי ו. (שיחה))
'''רקטור''' (מ[[לטינית]]: '''regere''' - שליט) הוא ראשבעל המערכתהתפקיד האקדמיתהאקדמי הבכיר ב[[אוניברסיטה|אוניברסיטאות]]. הרקטורזאת אחראי על הניהול האקדמי של האוניברסיטה, ובכלל זה מינוי חברילהבדיל מ[[סגל אקדמימנכ"ל]], העלאתםשהוא בדרגה,בעל פתיחההמשרה וסגירההאדמיניסטרטיבית שלהעליונה חוגיבאותו לימוד[[מוסד ונושאים אקדמיים נוספיםאקדמי]]. במוסדות אקדמיים רביםמסוימים, נקראהתפקיד ראשהמקביל המערכתלרקטור האקדמיתנקרא "'''פרובוסט'''" (ב[[אנגלית]]: Provost). בשני המקרים, עליו להיות [[פרופסור מן המניין]] באותה אוניברסיטה שבה קיבל את המינוי לרקטור או לפרובוסט. המקום היחיד שבו נקרא הרקטור פרובוסט היה ב[[הטכניון|טכניון]] נקראבתחילת ראש[[המאה המערכתה-21]] האקדמית(לאחר מכן חזרו למתכונת הישנה של מנל"א, כלומר: משנה לנשיאנשיא לעניינים אקדמיים"אקדמים).
 
לעיתים מתקיים באוניברסיטה גם תפקיד של נשיא, הנמצא מעל לרקטור ולמנכ"ל בהירארכיה האוניברסיטאית (מאז יישום החלטות [[ועדת מלץ]] זה המצב בכל האוניברסיטאות ב[[ישראל]]).
מאז יישום החלטות [[ועדת מלץ]], עומד בראש כל אוניברסיטה בישראל נשיא, האחראי גם על המערכת האקדמית ובכללה הרקטור, וגם על המערכת האדמיניסטרטיבית שבראשה עומד [[מנכ"ל]]
 
הרקטור עוסק לרוב בניהול האקדמי של האוניברסיטה, ובכלל זה מינוי חברי [[סגל אקדמי]]העלאתם בדרגות, פתיחה וסגירה של חוגי לימוד ונושאים אקדמיים נוספים.
 
המונח "רקטור" משמש גם בתחומים אחרים, כגון ב[[הכנסייה הקתולית|כנסייה הקתולית]] ובכנסיות אחרות, שם הוא מציין אנשים בעלי תפקיד בכיר (לרבות [[בישוף|בישופים]], אך לעיתים גם [[כומר|כמרים]]).