לדלג לתוכן

אינטליגנציה גבישית ונוזלית – הבדלי גרסאות

מ
זוטות
(ישנה בעיה עם ההגדרה של הערך. התיאוריה הדו-גורמית מדברת על התיאוריה הכללית שאומרים כי גורם g וגורם s קיימים (ספירמן). התיאוריה המתוארת בתוכן הדף פשוט נקראת אינטיליגנציה גבישית ונוזלית והיא שייכת לריימונד קאטל.)
מ (זוטות)
בפסיכולוגיהב[[פסיכולוגיה]], '''אינטיליגנציהאינטליגנציה גבישית ונוזלית''' הםהיא שני גורמים של אינטליגנציה כללית אשר הוגדרו על ידי [[ריימונד קאטל]] (Raymond Cattell).
 
לפי תאוריה זו, כישורי ה[[אינטליגנציה]] נחלקים לשני סוגים:
* '''אינטליגנציה גבישית''': כישורים נרכשים שמתגבשים במהלך החיים באמצעות [[חינוך]], השכלה, לימוד עצמי ואימון.
* '''[[אינטליגנציה זורמת|אינטליגנציה נוזלית]]''': כישורים מולדים שנשארים ברמה דומה לאורך החיים ואינם משתנים לאחר חודשי החיים הראשונים.
שני סוגי האינטליגנציה מתפתחים באופן שונה. אינטליגנציה גבישית ממשיכה להשתפר לאורך כל החיים ומושפעת מאוד מהסביבה שבה מתפתח האדם. אינטליגנציה נוזלית מושפעת משינויים [[נוירולוגיה|נוירולוגיים]] בכלל ומניוון בפרט, ולפיכך היא מתפתחת במהירות בגיל צעיר ומתייצבת בהמשך, מחקרים מצאו שהיא בדרך כלל מפסיקה להתפתח בסביבות גיל 16. היא אינה מושפעת מהשפעות סביבתיות.
 
יש המחלקים את [[גורם g]] ל-g נוזלי (בראשי תיבות Gf) ול-g גבישי (בראשי תיבות Gc), באשרכאשר ישנויש [[מתאם]] גבוה במיוחד בין גורם האינטליגנציה הכללי g ל-g הנוזלי.
 
==ראו גם==
*[[מונחים בפסיכולוגיה קוגניטיבית]]