לדלג לתוכן

משחק תפקידים – הבדלי גרסאות

נוספו 172 בתים ,  לפני 3 שנים
אין תקציר עריכה
(הרחבה)
[[קובץ:Bicolline La Grande Bataille 1005.jpg|שמאל|ממוזער|250px|[[משחק תפקידים חי]] ב[[קוויבק]] בהשתתפות 2000 אנשים]]
[[קובץ:Scourge screenshot r2315.png|שמאל|ממוזער|250px|[[תמונת מסך]] של [[משחק תפקידים ממוחשב]]]]
'''משחק תפקידים''' הוא [[משחק]] (שנע בין [[משחק מלחמה (משחק אסטרטגיה)|משחק מלחמה]] למשחק [[תיאטרון|תיאטרוני]]) בו השחקן המשתתף מגלם דמות, ודרכה מקיים אינטראקציה מתמדת עם עולם המשחק ועם דמויות אחרות. פעולותיו השונות של השחקן בתוך המשחק מבוצעות בתווך של דמותו: הוא מסוגל לבצע רק את הדברים שדמותו מסוגלת לבצע, וברוב המקרים אין הסתמכות על כישורים אתלטיים, מנטליים או אחרים של השחקן עצמו; זאת בניגוד למשחקים רבים, בכללם ספורט.
 
משחקי תפקידים מתקיימים לרוב בקבוצה קטנה (2–7 שחקנים), אך לעיתים יכולים להתקיים באופן בודד או בקבוצות גדולות הרבה יותר, עם התאמות מיוחדות. משחקי תפקידים מסתמכים על הסכמה של כל השחקנים לגלם תפקידים ידועים מראש בעולם משחק (הקרוי לעיתים "עולם מערכה") דמיוני כלשהו, כאשר ברובם המוחלט של משחקי התפקידים עולם-המשחק ודמויות השחקנים מתפתחים ומשתנים תוך כדי המשחק. משחק התפקידים מאפשר לשחקנים השונים לבצע אינטראקציות אלו עם אלו, כמו גם עם דמויות ללא שחקן (דב"ש - דמויות בלא שחקן, NPCs - Non-Player Characters) המאכלסות את עולם-המשחק, ובהתאם לבחירות השחקנים במהלך המשחק הם מתוגמלים או נענשים, ודמותם מתפתחת. לעיתים קרובות, [[קרב]]ות הם אלמנט מרכזי במשחקי תפקידים כאלה. בדרך כלל את המשחק מנהל אחד השחקנים, המשמש כמנחה, מספר ושופט. הוא מתאר לשחקנים את העולם, מגלם את הדמויות בלא שחקן (דב"ש) וכן קובע האם הדמויות הצליחו או נכשלו בפעולות שניסו לעשות. המנחה נקרא בעברית בדרך כלל "[[מבוכים ודרקונים#שליט המבוך|שליט המבוך]]" (מונח שמקורו במשחק התפקידים "[[מבוכים ודרקונים]]"), אך גם "שליט המשחק" או פשוט "המנחה".
 
==סוגי משחקי תפקידים==
* [[משחק תפקידים ממוחשב|משחקי תפקידים ממוחשבים]]
 
במשחקי תפקידים שולחניים, כל אחד מהשחקנים בקבוצה מתאר את דמותו בתחילת המשחק ולאורך כל המשחק מבצע דרכה פעולות, מדבר בקולה, ומחליט דרכה החלטות שונות. במקביל, המנחה מעביר את סיפור העלילה ופועל בשם הדב"שים. המעקב אחר הנתונים של הדמויות מתבצע לרוב באמצעות רישום על גבי דף (המכונה דף דמות) אך בשנים האחרונות גובר המעבר לאמצעי מעקב דיגיטליים, למשל בטאבלטים או מחשבים ניידים. המנחה מקדם את העלילה בהתאם לפעולות של השחקנים האחרים, מתאר את המתרחש סביבם, מדבר בשם כל הדב"שים ומסייע בפיתוח הדמויות. במשחקים כאלה [[קרב]]ות הם לרוב אלמנט מרכזי וכדי לקבוע האם הדמות הצליחה בפעולה (למשל: האם ה[[חץ]] שירתה פגעה באויב וכמה נזק הוא גרףגרם) מתבססים על גלגול או הטלת [[קוביות משחק]]. אלמנט זה מכניס גם [[מזל]] ו[[אקראיות]] למשחק, למרות שהמילה האחרונה שייכת למנחה (שיכול לפסוק נגד הקוביות, בגלוי או בסתר).
 
בשנים האחרונות נפוץ המנהג לשחק משחקי תפקידים שולחניים דרך ה[[אינטרנט]] באמצעות שימוש בתוכנות מחשב למסרים מיידים כגון סקייפ, או בפורומים. יש מספר אפשרויות למשחק תפקידים שולחני וירטואלי{{הערה|1=[http://www.pundak.co.il/library/roleplaying/575-virtual-roleplaying-games מדריך למשחק תפקידים וירטואלי]}}, הנעים בין משחקים בזמן אמת באמצעות מסרים מיידים ושימוש בוידאו ותוכנות מיוחדות לגלגול קוביות, לבין משחקים המתנהלים בקצב איטי באמצעות התכתבות. צורת משחק זו משמשת לעיתים קרובות כדי לגשר על מרחק גאוגרפי רב בין שחקנים.
משחק תפקידים יכול להיות נטול חוקים וכללים, פרט לאלו הרשומים בהגדרה מעלה. השחקנים יכולים לגלם דמויות ולנהל דיאלוגים, פעולות וכו', בין אם במילים בלבד ובין עם במחוות, ללא הנחייה מפורשת או שיטה מדויקת, המבטיחה שיויון כלשהו ביניהם. אף על פי כן, מרבית משחקי התפקידים כיום מנוהלים לפי שיטה כלשהי, הידועה מראש לשחקנים ומוסכמת עליהם. השיטה משפיעה רק על ביצועו הטכני של המשחק, ואינה קשורה ישירות בסיפור העלילה, אופי הדמויות או סוג המשחק.
 
שיטת משחק תפקידים יכולה להיות חופשית יחסית, בה למשל מוגדר כיצד יש לבנות דמות (אילו פרמטרים כל דמות חייבת להכיל, ובאילו טווחים נמדדים יכולותיה השונות) ולא בהכרח כיצד לשחק בה. מנגד, היא יכולה להיות מגבילה מאוד, בה כל שורת דיאלוג חייבת לענות על קריטריונים שונים, וכל פעולה שדמות מבצעת מחייבת בגלגולי קוביות שונות על מנת לקבוע את הצלחתה. משחקי התפקידים הראשונים (שהוגדרו במפורש ככאלו) היו [[מבוכים ודרקונים]], שנוצרו בשנותב[[שנות השבעיםה-70 של המאה ה-20]] עם מערכת מפורטת מאוד, שהתפתחה עם הזמן. ככל ששיטת משחק זו התפתחה וספרי ההדרכה שלה התעבו, נוצרו במקביל שיטות חופשיות יותר (כמו גם שיטות מקבילות, ששמרו על מבניות נוקשה), ושוק שיטות-המשחק התרבה. כיום קיימות בשוק מאות שיטות שונות, המתוארות לרוב בספרי הדרכה שונים וממותגות בפרוטרוט.
 
ניתן לחלק את השיטות לסוגים לפי מספר קריטריונים: